1 důvody propadáku zelených

„Strategie zelených byla infantilní a nudná.“ Stropnický kritizuje členy vedení

, , NOVÉ

Témata: , , ,

Bývalý předseda strany Zelených Matěj Stropnický sepsal důvody, které podle něj vedly k volebnímu propadáku strany, kterou řídil. Hlavním důvodem byla podle Stropnického nejednota strany a špatně zvolená volební strategie, která byla založena na pozitivitě a nekonfliktnosti. O příčinách neúspěchu se rozepsal na serveru denikreferendum.cz.

Stropnický si stěžuje především na ostatní členy vedení, kteří měli jiné názory, a to podle něj mátlo veřejnost, která byla znejistěna protichůdnými rozhodnutími vedení strany. „Zelení volí své vedení poměrným systémem. Jedna věc je volit tak proto, aby bylo zastoupeno co nejvíc názorů. Jiná věc je ale mít předsednictvo složené z lidí nepříliš zkušených, úspěšných a nepříliš aktivních. Model, v němž předseda strany nemá v předsednictvu většinu pro směřování strany, s jehož programem byl zvolen, a v nejlepším případě čelí soustavné pasivní rezistenci, není efektivní,“ tvrdí Stropnický.

„Naše volební strategie představovala rozhořčeným a vystrašeným voličům kampaní nedosažitelný ideální svět, podceňovala je, byla nenápaditá, bezobsažná, místy infantilní a nudná,“ hodnotil kampaň předseda strany.

„Zpětně se mi zdá, že mne část straníků volila prostě s touto úvahou: buď uspěje a vytáhne nás nahoru, nebo propadne, a aspoň se letitého kritika všeho možného zbavíme. Má na to rok a půl,“ myslí si Matěj Stropnický.

Během svého předsednictví Zeleným prý mnohokrát zvažoval, že odstoupí. „Poprvé hned po zvolení zbytku předsednictva, když jsem viděl, že mne čekají hlavně klacky pod nohy. Podruhé, když byl odmítnut můj kandidát na tiskového mluvčího a vzápětí na volebního manažera, tedy klíčoví lidé pro kampaň podle mých představ. Potřetí, když jsem pochopil, že musím realizovat strategii, s níž se neztotožňuji,“ uvedl Stropnický.

Vedení strany se ke Stropnického kritice veřejně vyjadřovat nechce. „Je logické, že máme každý jiný pohled na věc. My se ale nyní chceme především soustředit na budoucnost a na zvolení nového vedení,“ řekl deníku Echo24 2. místopředseda strany Michal Berg. Ten má ve straně na starosti zejména hospodaření a finance, v minulosti působil jako podnikatel.

I přes totální propadák strany si ale Stropnický nemyslí, že by jiný předseda dosáhl lepšího výsledku. „Ani zpětně ostatně nevidím v Zelených nikoho, kdo by i jen teoreticky dokázal vzhledem k výše popsaným okolnostem dosáhnout výsledku lepšího,“ brání se bývalý předseda.

Zelení v říjnových volbách získali jen 1,46 %. Nejen, že se nedostali do Poslanecké sněmovny, ale nemají ani nárok na finanční příspěvek od státu. (Ten dostanou strany, které překonají 1,5 %.) Matěj Stropnický krátce po volbách rezignoval. Nového předsedu si má strana zvolit na svém sjezdu v lednu 2018.

Čtěte také: Nechci být za sraba, jsem na kluky, přiznal šéf Zelených Stropnický

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Z nového čísla V čem jsou čeští Piráti extremisté. Pirátská strana soupeří o postavení vyzývatele ANO

Echo týdne: Demokrat z Muslimského bratrstva ● Komentář: Horste, neměl jsi s paní chodit na led ● Fokus: Sebevědomí mileniálové, jak dlouho ještě? ● Svět: Africké století

Prezident, média a neziskovky zneužili vraždu Slovenský expremiér Robert Fico nejen o západní levici
Slovo design dnes nikoho neohromí SPECIÁL: Architektura & Design
, ,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.