1 Královská svatba

Matka Meghan na čaji u královny. Za nemocného otce zaskočí princ Charles

NOVÉ

Témata: , ,

Američanku Meghan Markleovou, která se v sobotu provdá za britského prince Harryho, přivede k oltáři ženichův otec princ Charles. Oznámil to dnes Kensingtonský palác, který Harry dosud využívá jako svou rezidenci. Charles tak zaskočí za otce nevěsty Thomase Marklea; ten podle nevěstina čtvrtečního oznámení na svatbu nepřijede kvůli zdravotním problémům.

„Meghan Markleová požádala Jeho královskou výsost prince z Walesu, aby ji v den svatby doprovodil k oltáři kaple svatého Jiří,“ uvedla kancelář Kensingtonského paláce. „Princ z Walesu je potěšen, že může tímto způsobem uvést paní Markleovou do královské rodiny,“ dodal palác.

Třiasedmdesátiletý otec Markleové se v uplynulých dnech podrobil operaci srdce. Dosud nebylo jasné, kdo ho po boku nevěsty na hradě Windsor nahradí. Objevily se spekulace, že by to mohla být nevěstina matka Doria Raglandová, která už do Británie přicestovala. Někteří fanoušci královské rodiny ale vyzývali devětašedesátiletého prince Charlese, aby situaci zachránil a šestatřicetiletou Meghan k oltáři dovedl on.

Ještě v úterý nevěstin otec ujišťoval, že svou dceru chce k oltáři odvést a že je připraven do Británie odletět, jakmile mu to zdravotní stav dovolí a lékaři ho propustí z nemocnice. Pár hodin na to ale oznámil, že do Británie nedorazí, protože ho čeká operace srdce. Tu podstoupil ve středu.

Na rozdíl od Thomase Marklea se svatby zúčastní šestadevadesátiletý manžel královny Alžběty II. princ Philip. Potvrdil to dnes Buckinghamský palác. Vévoda z Edinburghu, který se již stáhl z veřejného života, se zotavuje po operaci kyčle, kterou úspěšně podstoupil minulý měsíc.

Na čaji u královny

Afroamerická matka nevěsty se dnes má mezitím setkat u čaje s 92letou královnou Alžbětou II. Podle zdroje blízkého královské rodině okouzlila učitelka jógy Raglandová prince Charlese při jejich středečním setkání.

Po rozkolu a pochybnostech o budoucím postavení Británie ve světě v důsledku rozhodnutí o odchodu země z EU je svatba jednoho z nejoblíbenějších členů královské rodiny s elegantní rozvedenou Američankou pro Brity vítaným rozptýlením, naznačuje agentura Reuters.

Britové monarchii široce podporují, i když s jemnou ironií ohledně pompéznosti, která kolem ní panuje. Někteří Britové tmavé pleti se díky nevěstě-míšence začali více zajímat o královskou rodinu, která byla dosud výhradně bělošská. „Meghan znamená pro královskou rodinu novou perspektivu,“ tvrdí Claudia Josephová, která píše biografie královské rodiny. „Zjevně pochází z velmi odlišného prostředí a to je obrovsky důležité pro uvedení královské rodiny do budoucnosti,“ dodala Josephová.

Pro některé Brity však sobotní událost nemá velký význam. „Mnozí se ani nebudou obtěžovat svatbu sledovat, navzdory masivnímu mediálnímu zájmu,“ poznamenala agentura Reuters.

Policie každopádně očekává více než 100.000 lidí v ulicích Windsoru a ujišťuje, že událost budou doprovázet rozsáhlá bezpečnostní opatření. Lidé například nebudou mít dovoleno zasypávat sezdaný pár při jeho jízdě v otevřeném kočáře konfetami a dalšími předměty. „A dá hodně práce to opět uklidit,“ připustila dnes policie.

ČTĚTE TAKÉ: Další královská svatba. Princ Harry se zasnoubil s americkou herečkou

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Z nového čísla Konec thatcherismu. Jak volby změnily Velkou Británii

Echo týdne: Vkus Moniky Babišové ● Komentář: Zvrácení svobodných voleb ● Svět: Andrej Babiš na nás uvalil světovou zelenou revoluci ● Kauza: Skrytá, ale stejně reforma ● Civilizace: Hladem ku zdraví?

Anglické odcházení Co bude s Evropou, když Britové řekli exit
Klenot v čase snesitelném Rychlý běh s krumlovskou kartou