OBRAZEM: Staroměstské náměstí je jedna velká pieta. Oběti covidu dostávají jména
VZPOMÍNKA NA OBĚTI
Oběti koronaviru dostávají jména. Z pražského Staroměstského náměstí, na kterém je na dlaždicích namalováno téměř 25 tisíc křížků, se stalo pietní místo. Lidé ke křížkům píší jména, vzkazy, pokládají kytky nebo píší data narození a skonání. V sobotu na náměstí také sloužil mši kardinál Dominik Duka.
„Nakresli něco babičce,“ říká starší dívka zhruba pětileté holčičce. „Ale já nevím, co,“ odvětí dívenka a očividně přemýšlí. „Stačí srdíčko, to by se babičce líbilo,“ poradí jí druhá dívka. A tak se taky stane. A podobných scén se nyní odehrává na Staroměstském náměstí spoustu.
Všechny fotografie naleznete v galerii zde.
Lidé sem proudí zavzpomínat na ty, které během pandemie ztratili. Bezmála 25 tisíc křížků zde tento týden nakreslil spolek Milion chvilek. Mají symbolizovat osoby, které zemřely v důsledku onemocnění covid-19 v Česku. Lidé si vyberou „svůj“ křížek, někdy jej zvýrazní křídou, jelikož ty původní postupně blednou a mizí, k některým pak dopíšou na dlažbu kolem jména svých zesnulých příbuzných nebo přátel, občas přidají vzkaz nebo přinesou svíčku a kytku.
Na několika místech se dokonce objevily i malé hračky nebo fotografie. Svíčky a kytky pokrývají velkou plochu náměstí a lidé mezi nimi opatrně přešlapují s hlubokou úctou k zemřelým. Ze Staroměstského náměstí je jedno velké pietní místo, které ukazuje, o kolik lidí v důsledku pandemie tato země přišla, a dává jim jinou podobu, než jakou je pouhé číslo ve statistice ministerstva zdravotnictví.
Uprostřed lesu namalovaných křížů se tyčí mariánský sloup. Také on slouží jako pietní místo a též místo k modlitbám. V sobotu 27. dubna zde sloužil mší kardinál Dominik Duka.
Křížky jsou namalovány křídlovým (smývatelným) sprejem, takže je pravděpodobně smyje první větší déšť, ale vzpomínku na zesnulé lidem, kteří přišli zavzpomínat, nevezme ani nejsilnější bouřka.
Všechny fotografie naleznete v galerii zde.