Dění kolem Vrbětic je bizarní, říká bývalý zpravodajec

O KAUZE VRBĚTICE SE ZPRAVODAJCEM

Dění kolem Vrbětic je bizarní, říká bývalý zpravodajecROZHOVOR
Rudolf Růžička, zástupce ředitele rozvědky ÚZSI v letech 1993–1998 Foto: archiv
Domov

Ondřej Šmigol

Sobotní oznámení premiéra Andreje Babiše spolu s ministrem vnitra a tehdy ještě zahraničí Jana Hamáčka, že za výbuchem muničního skladu ve Vrběticích stojí ruská vojenská rozvědka GRU, rozpoutalo politickou bouři. Vztahy s Ruskem ocitly na bodě mrazu a Česko s Ruskem si navzájem vyhošťují diplomaty. Zároveň se však objevují hlasy, které o oficiální verzi události pochybují. Mezi skeptiky patří i Rudolf Růžička, zástupce ředitele rozvědky ÚZSI v letech 1993–1998.

Jaký je váš názor na vysvětlení, které je nyní v médiích, že za výbuchem ve Vrběticích byla ruská vojenská rozvědka a pokud tomu tak bylo, proč se to objevilo na veřejnosti až po sedmi letech?

Já musím před závorkou říct, že opravdu nevím víc než vy než kdokoliv, kdo žije v této zemi, mimo ty, kteří tu informaci podali. Takže je třeba brát tento můj názor s tímto upozorněním. Mě se zdá bizarní jednak ona ta informace, že máme podezření, že se příslušníci GRU podíleli na výbuchu v tom skladu, ale pak se mi zdá bizarní i ta hysterická nedospělá a protiruská reakce většiny politiků a nemalého počtu novinářů a opinionmakerů, kteří by nejraději Rusko vymazali z mapy.

Proč jste skeptický k té oficiální verzi?

Skeptický z několika důvodů. Nebývá zvykem ve službách, aby dva chlapíci se stejnými pasy a se stejnou identitou putovali Evropou. Aby se pokusili dvakrát, nebo aspoň jednou, odstranit bulharského obchodníka se zbraněmi, pak svého kolegu v Salisbury, pak tady mimoděk umístit bombu, která jim vybuchne téměř za prdelí. Já nevím. Takhle to nebývá, že tito lidé se takto pohybují po Evropě. Další věc je, že byla zveřejněna hlavně podezření. Přitom pracovníci, kteří tomu ve Vrběticích veleli, tak zpochybňují, že ti dva vstoupili legálně do areálu. Další věc. Mě by zajímalo, když dva nějací východní občané požádají o vstup do areálu, proč se na to přijde až po nějakém čase. Ti, co to vyšetřovali tak, si zaslouží pár facek, že si toho nevšimli, nebo tomu prostě nerozumí. Další věc je, každá služba, když dělá nějakou akci, tak musí kalkulovat s riziky, s těmi náklady a výnosy. A v tomto případě velitelé GRU, případně političtí představitelé, museli vědět, že se může něco nepovést a že to může mít tyto fatální následky. Nevím, jestli údajný přesun několika tun munice a nějakých lehkých zbraní za to stojí. Notabene si myslím, že byla řada možností, jak tomu převozu zbraní zabránit jinak. Já taky nevím, proč by používali časovač, který je nastavený na 40 dnů. Neříkám, že tohle, co tady tvrdím je pravda, ale jsou to podle mě legitimní námitky.

Ale ty poslední známé akce ruské rozvědky, ať už se jednalo o útok na Skripala v Salisbury, nebo jak se Navalný dovolal vlastním vrahům, tak to také zrovna neoplývalo profesionalitou.

To je ani ne amatérství, to je diletantství. Jedna akce vedle druhé. Nejen tyto akce, o kterých jste mluvil, ale také například dekonspirace, kdy Bellingcat objevil skupinové fotografie agentů. Nejde mi to na rozum, protože zároveň si pořád myslím, že ruské tajné služby jsou na vysoké úrovni.

Dokážete si ale představit, že to ti Rusové vlastně udělali?

To je trošku sugestivní otázka. Jako bývalý scénárista vám řeknu, že si umím představit cokoliv.

Proč si tedy myslíte, že se tato informace objevila?

Proč právě teď Bůh ví. Ale řekněme si, co nastalo po zveřejnění. Jednak je zřejmé, že účast Rosatomu na dostavbě Dukovan padá. Je jasné, že Sputnik nemá šanci, aby byl použit. Prostě vše, co je ruské se stalo toxickým, takže vznikne tlak na prezidenta a jeho manévrovací prostor se strašně zmenší. Bude tlak na přesun ruské problematiky z Hradu od Rudolfa Jindráka zpět na ministerstvo zahraničí. To antiruské ovlivní předvolební atmosféru, změní se nastavení české politiky. Bezpečnostní složky, které prý dosáhly fenomenálního úspěchu budou vyzdvihovány a jistě dostanou více v rozpočtu. Další věc je, že se konečně podařilo vyřešit počet ruských diplomatů. Určitě na nějakou dobu zanikne téma pandemie. A to je jen Česko. Může to ovlivnit veřejné mínění na Západě, eskalovat napětí na Ukrajině, přispět k tlaku na Německo, aby zastavilo stavbu plynovodu. V těchto důsledcích je částečná odpověď proč informace byla zveřejněna právě teď.

Zmínil jste, že reakce vám přijde hysterická.

Nejvíc mě děsí, ty naše reakce, že si máme zavřít navzájem ambasády, tyto reakce se mi zdají být nepřiměřené, protože to Rusko existuje, bude existovat a my se s tím musíme nějak naučit žít, nebo najít nějaký modus vivendi. Není možné si myslet, že to Rusko neexistuje.

Tak ale pokud to opravdu byli Rusové, tak nějaká odpověď z české strany musí přijít.

Když mám důvodná podezření, nevyvratitelné důkazy tak se to snažím s tou druhou stranou nějak vykomunikovat, samozřejmě neveřejně. Řeknu jim, udělali jste tady prasárnu a my jako reakci uděláme toto, ale pojďme se domluvit, že to nebudeme dále eskalovat a pokusme se s tím něco udělat, nějak to napravit. Ovšem s takovýmto teatrálním prohlášením zaháním tu druhou stranu do kouta a ona musí reagovat tak, jak reagovala. Nechápu, že Hamáček je po svém vystoupení překvapen reakcí ruské strany.