FOTOGALERIE: Nejkrásnějším českým fotkám přírody letos vévodila snídající trnucha

Fotografická soutěž

FOTOGALERIE: Nejkrásnějším českým fotkám přírody letos vévodila snídající trnuchaNOVÉ
Panorama

vt Echo24

Mezinárodní porota fotografické soutěže Czech Nature Photo vybrala z více než dvou tisíc přihlášených snímků fotografii Jana Strii „Snídaně v trávě“ z kategorie Plazi, obojživelníci a podvodní život. Slavnostní předání cen a zahájení výstavy se konalo 29. dubna v Karolinu. Vystaveny jsou nominované snímky ze všech kategorií a další vybrané fotografie z kolekce Czech Nature Photo. Část z nich můžete nyní zhlédnout také zde v naší fotogalerii.

„Během hodnocení jsme viděli mnoho výborných fotografií z celého světa. Vítězný snímek zachycuje výjimečným způsobem chování zajímavého tvora a přitom si zachovává vysokou výtvarnou hodnotu. Prchavý okamžik, než se trnucha při krmení na mořském dně zcela zahalí do opony zvířeného písku, její magické žluté oko a poutavé světelné podmínky tvoří jedinečnou a trochu záhadnou atmosféru snímku. Divák je vtažen přímo do děje pod hladinou,“ popisuje předseda poroty Michal Krause.

Foto:

FOTO: Jan Stria – Snídaně v trávě

V kategorii Savci zvítězil snímek z dronu Václava Husince „Stezka vodních buvolů“. Dále byli nominováni Robert Javorský s fotografií „Skupina kaloňů krátkonosých“ a George Karbus se snímkem „Surfaři v Pacifiku“. Ondřej Nágl zvítězil v kategorii Ptáci s fotografií „Pelikán“. Do užšího výběru se dostal Radim Hlaváč se snímkem „Sýkořice vousatá“ a Radomír Šálek s fotografií „Volavka bílá“.

Jan Stria získal ocenění Fotografie roku a také zvítězil v kategorii Plazi, obojživelníci a podvodní život s fotografií trnuchy vznášející se na dně moře. Z jeho cesty do Egypta pochází i druhý snímek „Světelná koupel“, nominaci získal také Ondřej Pelánek se snímkem „Zátiší v laguně“. V Bezobratlých zvítězila fotografie pavouka od Alexandra Štěrby „Na číhané“. Dvě nominace získala Iva Dufková za fotografie „Ztracen v hortenzii“ a „Spirálka v protisvětle“.

Foto:

FOTO: Václav Husinec – Stezka vodních buvolů

Tomáš Culka zvítězil s fotografií „Labský vodopád“ v kategorii Český les. Mezi nominovanými byli Oliver Beneš se snímkem „Mrazivé zatmění“ a Jan Stria s fotografií „Z ulity ven“. V kategorii Zvířata v lidské péči se do nominací prosadili Vladimír Čech ml. se snímkem „Kala“ a Jiří Hřebíček se snímkem „Plameňák“. Vítězem se stal Tomáš Loukota s fotografií hrocha s názvem „Na návštěvě“.

Cenu za nejlepší fotografii české přírody získala Zuzana Gabrielová s fotografií „Popelavá elegance“. V nominacích byli Václav Bystřický s fotografií srnce „Zamyšlený“ a dále Adam Šťastný s „Ledňáčkem“. Ve speciální kategorii Příroda v Praze pořádané s Magistrátem hlavního města Prahy zvítězil Vít Lukáš s fotografií pražského panoramatu „Hitchcock u Karlova mostu“. Nominace na první místo byla udělena Peteru Čechovi a jeho fotografii „Pozdrav slunci“ a Vítu Lukášovi a jeho snímku „Nutrie v Praze – potěšení turistů, postrach ekologů“.

Foto:

FOTO: Tomáš Loukota – Na návštěvě

,,Život je o detailu a o hloubce okamžiku. Tato fotka na mne působí především díky uskupení ptactva nad Vltavou v kontextu s lidskou historií, s Karlovým mostem. Jsem přesvědčen, že takovýto shluk ptactva opravdu může působit jako z Hitchcockových filmů, ale já jsem uhranut sílou přírody a gratuluji fotografovi, že dokázal tento okamžik tak skvěle zachytit,“ řekl náměstek primátora Petr Hlubuček.

Poprvé byla vyhlášena kategorie Série, kde zvítězil Jiří Hřebíček se souborem „Ptačí duše“. Přehlednou tabulku nominovaných najdete na konci souboru. Společnost Czech Photo letos poprvé udělila grant – roční tvůrčí stipendium na fotografování projektu s tematikou dokumentace, monitoringu nebo ochrany české přírody v hodnotě padesát tisíc korun. Tuto cenu získal projekt manželů Dolinayových Living Zoology, kteří se zabývají výzkumem českých hadů.

Výstava všech oceněných a dalších vybraných fotografií Czech Nature Photo 2019 v pražském Karolinu bude pro veřejnost otevřena do poloviny června.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: FOTOGALERIE: Spravedlivou justici, skandoval Sobotka na protibabišovské demonstraci

FOTO: Prvomájové demonstrace ve světě. Slzný plyn, masky a hodně rudé