Lidé v Praze podali na dvě desítky trestních oznámení kvůli nouzovému stavu
NOUZOVÝ STAV
Na pražská státní zastupitelství se obrátily nejméně dvě desítky lidí s trestními oznámeními kvůli vyhlášení nouzového stavu nebo dalším vládním opatřením zavedeným kvůli epidemii nového koronaviru. Desítku podání eviduje vrchní státní zastupitelství, dalších deset dorazilo na městské státní zastupitelství. Žalobci nyní podání vyhodnocují, sdělili mluvčí pražského městského státního zastupitelství Aleš Cimbala a náměstek vrchní státní zástupkyně v Praze Adam Bašný. Oznámení mohou přijímat i obvodní státní zastupitelství.
„Podatelé se domnívají, že jednáním spočívajícím zejména v zavedení opatření, pozdním zavedením opatření, veřejných výrocích a podobně mohlo dojít ke spáchání různých trestných činů,“ uvedl Cimbala. Oznámení podle něj směřují na vládní představitele či další veřejně činné osoby. Nyní jsou v úvodní fázi vyhodnocování.
Podobně je na tom i vrchní státní zastupitelství. „Podání jsou nyní řádně vyhodnocována jak z hlediska jejich obsahu, tak z pohledu věcné a místní příslušnosti konkrétního státního zastupitelství,“ uvedl před několika dny Bašný. V této fázi se podle dřívějšího vyjádření ředitele trestního odboru Jaroslava Dolejšího nachází i jedno z prvních trestních oznámení, které zaslali vrchním žalobcům brněnská právnička Vendula Zahumenská s manželem. Podali ho na premiéra Andreje Babiše (ANO), ministry vnitra a zdravotnictví Jana Hamáčka (ČSSD) a Adama Vojtěcha (za ANO) a na epidemiologa Romana Prymulu. Politiky podezírají v souvislosti s vyhlášením nouzového stavu z možného spáchání řady trestných činů.
Kvůli nouzovému stavu podávají lidé také správní žaloby. Pražský městský soud jednu z nich projednal minulý týden. Ve čtvrtek pak zrušil opatření ministerstva zdravotnictví z 26. března a 17. dubna, která se týkají omezení maloobchodního prodeje, a opatření z 23. března a 15. dubna, jež omezují volný pohyb osob. Podle pravomocného rozsudku byla nezákonná, protože je vláda nepřijala podle krizového zákona, ale podle zákona o ochraně veřejného zdraví. Vláda se poté v pátek rozhodla žádat dolní komoru o prodloužení nouzového stavu.
Čtěte také: Soud zrušil čtyři opatření omezující volný pohyb a maloobchod