Kampusoví povaleči, říká poslanec SPD o studentech, kteří využívají Erasmus

Poslanec SPD proti Erasmu

Kampusoví povaleči, říká poslanec SPD o studentech, kteří využívají ErasmusNOVÉ
Lubomír Volný Foto:

Foto: SPD – Svoboda a přímá demokracie

Domov

tk

Poslanec SPD Lubomír Volný se obává, že čeští studenti vyjíždějící do zahraničí jsou nekritičtí vůči EU a podléhají proevropské propagandě. Konkrétně mluvil o jejich pobytech v rámci mezinárodního studijního programu Erasmus. Volný svůj názor přednesl na zasedání výboru pro evropské záležitosti Poslanecké sněmovny. Češi na studiích v západní Evropě podle něj žijí ve „zlaté kleci“ a označil je za „kampusové povaleče“. S jeho tvrzením nesouhlasí čeští politici napříč stranami.

Volný na výboru uvedl, že studenti na pobytech v západní Evropě v rámci Erasmu jsou zmanipulovaní tamní propagandou a mají zkreslené informace o tamním životě. „Zkušenosti studentů jsou v přímém rozporu se zkušenostmi lidí, kteří se vracejí třeba z vyspělých západních evropských ekonomik z obav o své bezpečí a o své zdraví,“ řekl poslanec SPD na zasedání výboru, jehož záznam má k dispozici server Aktuálně.cz. Podle tohoto serveru je Volný o studijním programu Erasmus dobře informován díky zkušenostem z vlastní rodiny.

Poslanec dále řekl, že studenti na Erasmu „žijí v jakési bublině nebo zlaté kleci“, a nemají podle něj reálný obraz o situaci v Evropské unii. „Ti lidé se vracejí ze zahraničních pobytů naprosto nekriticky nastavení vůči Evropské unii a naopak to jsou spíše takoví kampusoví povaleči, a odmítají ty informace konfrontovat s realitou,“ sdělil Lubomír Volný svůj názor na výboru.

„Neuvěřitelná nehoráznost, říká europoslanec

Proti názoru poslance SPD se vymezil například europoslanec za KDU-ČSL Pavel Svoboda, který Volného názor označil za „neuvěřitelnou nehoráznost“.

Volného kritizoval i bývalý místopředseda TOP 09 Marek Ženíšek. „Je to přesně naopak. Pan poslanec je opět úplně mimo, ale panu prezidentovi udělal určitě radost. On by si přál, aby studenti jezdili spíš na výměnné pobyty do Moskvy. A teď doufá, že se mu to v rámci prezidentské koalice StB, KSČM a SPD třeba i vyplní,“ napsal bývalý poslanec na svůj twitterový účet.

Opačný názor má i nedávno zvolený předseda ČSSD Jan Hamáček. „Pan poslanec za SPD má zřejmě potřebu léčit si nějaký mindrák,“ napsal Hamáček na svůj Twitteru a dodal, že mladí Češi díky programu Erasmus mohou získat zahraniční zkušenosti, naučí se cizí jazyk a učí se i samostatně myslet. „Škoda, že už si to kolega Volný nemůže vyzkoušet,“ napsal na závěr svého příspěvku Jan Hamáček. S ironií se pak proti Volnému vyjádřil i ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán. „No je to ošklivá věcička ten Erasmus. Těžko pak strašit cizinou lidi, co v ní byli,“ reagoval na Volného výroky Pelikán.

Proti názoru Volného vystoupila i poslankyně KSČM Kateřina Konečná, když jej přirovnala k bývalému kontroverznímu poslanci z 90. let Miroslavu Sládkovi. „Lubomír Volný, nový žhavý kandidát na cenu Miroslava Sládka za největší vyřčenou blbost roku,“ napsala Konečná na svém twitterovém účtu.

Svojí myšlenku vyslovil i bývalý státní tajemník pro evropské záležitosti a koordinátor digitální agendy Tomáš Prouza. Podle něj chce SPD lidem zabránit v rozhledu, aby byli snadněji ovlivnitelní. „SPD maká na tom, aby lidé zůstali bez rozhledu a zkušeností a aby bylo pro Tomia a jeho lidi, jako je Lubomír Volný, jednodušší jim do hlavy cpát lži a propagandu. Ti, kteří znají svět za hranicemi české kotliny, jim totiž na jejich manipulaci neskáčou,“ napsal Prouza na Twitteru.

„Tento názor je čistě pana Volného,“ sdělila serveru Aktuálně.cz mluvčí SPD Michaela Dolenská, zda je Volného názor na program Erasmus shodný v jeho straně.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Ministři z ANO jsou rozpolcení kvůli komunistům a SPD. „Nechci být u toho,“ říká Ťok

Vzpoura proti „diktátorovi“: SPD chce použít vlastní zbraň, peticí odvolat poslance