Je to estébák a lhář, za tím si stojím, říká žena, která na Babiše křičela na mítinku

INCIDENT V KOPŘIVNICI

Je to estébák a lhář, za tím si stojím, říká žena, která na Babiše křičela na mítinku
Stanislav Šimíček a Kristýna Horynová z kopřivnických lidovců. Foto: KDU-ČSL
3
Domov

Za tím, že je Babiš estébák, lhář a zloděj si stojím a řekla jsem mu to nejlépe, jak to šlo. Tak komentuje situaci, kdy křičela na politickém mítinku v Kopřivnici na bývalého premiéra Andreje Babiše, sama hlavní aktérka Kristýna Horynová. Ta si s sebou vzala své dítě, což bylo hlavním terčem kritiky. Horynová je přitom kandidátkou za KDU-ČSL pro komunální volby letos v září.

Sociální sítě v úterý rozčeřil případ z Kopřivnice, kdy osmadvacetiletá Horynová křičela na expremiéra a šéfa hnutí ANO Andreje Babiše, zatímco měla dítě na ramenou. Horynová uvedla, že ještě před začátkem mítinku čelila skupina odpůrců vytrvalým nadávkám Babišových podporovatelů.

„V pondělí jsme se sešli na mítinku Andreje Babiše se známými a přáteli, abychom mu vyjádřili náš odpor. Poklidně jsme si tam stoupli, rozložili jsme transparenty a okamžitě jsme byli atakováni těmi nejsprostšími nadávkami, jaké si dokážete představit od jeho podporovatelů a došlo také na výhrůžky fyzickým násilím a podobně. Atmosféra zhoustla takřka okamžitě a bylo to hodně nepříjemné,“ uvedla Horynová na videu, které sdílela řada představitelů lidovců včetně předsedy a ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky nebo europoslance Tomáše Zdechovského.

„Trvalo to zhruba nějakých dvacet minut jeho zpoždění a během té doby atmosféra vygradovala a nastala tam taková situace, že jsme se přirozeně předháněli, protože všichni jsme chtěli být vepředu, jak my odpůrci, tak jeho podporovatelé. Najednou jsem se octla vepředu toho čekajícího davu. Přede mnou byla ta prázdná ulice a najednou tam začal přijíždět ten karavan,“ popsala situaci těsně před inkriminovaným incidentem Horynová.

Kandidátní listina lidovců pro komunální volby v Kopřivnici. Kristýna Horynová jako č.15.
Kandidátní listina lidovců pro komunální volby v Kopřivnici. Kristýna Horynová jako č.15. Foto: KDU-ČSL

„Přišli jsme mu ukázat, že Kopřivnice není jeho město, že mu to tady nepatří. Tak jsem si říkala, běž mu to říct. Tak jsem šla a někomu teď připadá, že jsem to možná nezvládla, ale já za sebe můžu říct, že jsem mu řekla, že je estébák, lhář a zloděj a za tím vším si stojím. Řekla jsem to tak, jak jsem to v tu chvíli nejlépe zvládla,“ uvedla Horynová, která za KDU-ČSL v Kopřivnici kandiduje z 15. místa.

Jurečka: Horynová neřekla nic, co by nebyla pravda

Tvrzení podporovatelů Andreje Babiše, že je feťačka a další urážky považuje Horynová za pomluvy ze strany lidí, kteří ji vůbec neznají. Hlavní kritice čelila především za to, že s sebou na protestní akci vzala malé dítě. Už během samotné akce v Kopřivnici na situaci reagovala bývalá ministryně financí Alena Schillerová, že z pozice babičky nechápe, proč někdo vystavuje své dítě takové stresující situaci, kterou protestní akce určitě je.

Andrej Babiš se střetl na mítinku v Kopřivnici s Kristýnou Horynovou.
Andrej Babiš se střetl na mítinku v Kopřivnici s Kristýnou Horynovou. Foto: Hnutí ANO

„Já své děti vychovávám tak, že na veřejnosti se před nimi nemusím skrývat,“ reagovala Horynová.

Tisková mluvčí KDU-ČSL Lucie Ješátková už v úterý pro Echo24 uvedla, že za Horynovou stojí, přesto ale vyzvala k většímu klidu. Podobně hovořil večer i Jurečka. „K situaci v Kopřivnici, naše kandidátka neříkala nic co by nebylo pravdou. Andrej Babiš veřejně lhal a byl členem StB,“ řekl ministr. „Přesto prosím, i když je to těžké, abychom dokázali udržet nervy na uzdě a diskutovali slušně a to i samotného Andreje Babiše, který bohužel svým vyjadřováním lidi rozděluje,“ dodal a poukázal na Babišův výrok o nacistech a fašistech. „Nazývat občany této země nacisty a fašisty, tak to je vyjádření, které si příčetný a seriózní politik nesmí nikdy dovolit!“ napsal Jurečka.