Opozice neprosadila peníze pro lidi pracující na dohodu
PODPORA ZA KORONAVIRU
Opozice neprosadila ve čtvrtek ve Sněmovně výzvu vládě, aby připravila finanční podporu lidem pracujícím na dohody o provedení práce nebo o pracovní činnosti. Návrhy Pirátky Olgy Richterové a Lucie Šafránkové (SPD), které se týkaly také osob samostatně výdělečně činných s malými zaměstnaneckými úvazky, nepodpořily provládní kluby ANO, ČSSD a KSČM.
Opoziční poslanci poukazovali na to, že těmto skupinám lidí vláda za koronavirové krize nepomohla. „Dohodáři a OSVČ se souběhem zaměstnaneckého úvazku jsou dvě největší skupiny, které stát nechal na holičkách,“ řekl Mikuláš Ferjenčík (Piráti). Podle Richterové se tím „vráží klín“ mezi různé druhy pracujících a Šafránková hovořila o diskriminaci těchto skupin lidí.
Poslankyně ČSSD Alena Gajdůšková poukazovala na to, že většina lidí pracujících na dohody má i jiné příjmy, zásadní výpadek postihl podle ní asi 10.000 z nich. „Mohou samozřejmě požádat o podporu v nezaměstnanosti, nebo mimořádnou okamžitou pomoc, pravidelné dávky hmotné nouze státní sociální podpory,“ uvedla. Celkem na tyto dohody, z nichž se odvádí i pojistné, pracuje kolem 220.000 lidí.
Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD), která před poslanci vypočítávala protikrizové programy ministerstva, podotkla, že by měla znít, proč si tak málo lidí dosud pořádalo o mimořádnou okamžitou pomoc. „Protože si myslím, že jsme udělali maximum, naprosté maximum,“ prohlásila Maláčová. Sněmovna pak odmítla návrh Šafránkové, aby mimořádná dávka nesloužila na podporu pouze chudších lidí, ale i lidí se středními příjmy.
Pirát Petr Třešňák neprosadil výzvu vládě, aby připravila záchranný balíček pro spolky, které při epidemii poskytovaly zdravotnické a sociální služby nebo pomáhaly bezplatným zásobováním zdravotnickými pomůckami a materiálem. Část jeho návrhu usnesení se týkala také spolků, které kvůli epidemii nemohly ve zdravotnictví a v sociálních službách pracovat.