Klaus ml.: Pokud nás přehlasují u kvót na migraci, je na místě referendum o EU

Echo TV

EchoTv
Echo24
Sdílet:

Andrej Babiš, Tomio Okamura, komunisté a Piráti začínají debatovat o ústavním zákonu o všeobecném referendu. Jedním z klíčových bodů mají být i „zakázaná“ témata, o nichž by se referendum dělat nesmělo. Diskutovat se bude pod tlakem komunistů a okamurovců hlavně o členství v Severoatlantické alianci a Evropské unii. Občanští demokraté všeobecné referendum razantně odmítají. Nebrání se ale jednorázovým refrendům o zásadních otázkách suverenity jako je vstup do eurozóny.

Poslanec Václav Klaus mladší v rozhovoru pro TV Echo tvrdí, že pokud projde proti vůli České republiky reforma azylové politiky Dublin IV, která počítá s permanentním přerozdělováním azylantů v krizových situacích, bylo by na čase uvažovat o referendu o členství v Evropské unii. „To si myslím, že je opravdu ta situace, kdy nám ubírají jakákoliv práva rozhodovat o svém osudu, a to je ta situace, která by se mi tak nelíbila, že by bylo na místě se na něco takového zeptat i voličů,“ říká Klaus.

Co řekl Václav ml.?

Měl by se ten zákon – jednorázový – o odchodu ČR z EU teď začít akutně připravovat?

Akutní to není, ale jestli třeba bude skutečně implementován ten Dublin IV…

Ano, k tomu jsem se chtěla dostat, proto se na to ptám. V případě, že bychom byli většinově přehlasováni v případě Dublinu IV, což je reforma migrační politiky, kdy de facto ztrácíme právo rozhodovat si o migraci.

No tak, nic není absolutní, samozřejmě pořád je výhodnější z ekonomického hlediska být v Evropské unii tak, jak jsme teď. Jsme malá země, hodně závislá na exportu a tak dále. Na druhou stranu, jestli ta vláda EU, jak se chová třeba v tý migrační otázce, jestli v tom bude pokračovat a bude se přitvrzovat, tak všechny ty reformy od Amsterdamu přes Lisabon a tak dále, no tak může nastat situace, kdy toho máte tak akorát. Já už toho mám tak akorát dneska, řada občanů toho bude mít třeba tak akorát za chvíli, a pak ta otázka třeba reálně vyvstane. Až tady budu muset vyjít s ochrankou přes Nerudovu ulici, protože tady bude no-go zóna, tak třeba bude situace, kdy bych radši v týhletý zemi nežil.

Takže kdybychom byli přehlasovaní v případě té migrační reformy, byly bychom povinní přijímat migranty podle trvalých kvót, což je ten Dublin IV, vy byste vyvolal jako politik, který má vliv a má nějaké slovo v této společnosti, téma Czexitu?

To si myslím, že to už je opravdu ta situace, kdy nám ubírají jakákoliv práva rozhodovat o svém osudu. A to je ta situace, která by se mi tak nelíbila, že by bylo na místě se na něco takového zeptat i voličů.

Kromě té migrační politiky, vidíte nějaké další rizikové téma, kdy byste tuhle kampaň spustil?

Tohle upřímně je asi teď nejzávažnější. Mně se samozřejmě nelíbí ta tisícina těch socializačních opatření, kontrol, buzerace toho, jak lidi mají žít nebo nemají žít, ekologický doložky, 1001 věcí. Ale to jsou jako věci, který se mi zásadně nelíbí, ale nepřijdou mi jako ohrožující existenci státu, nebo jak to říct, jak jsme ho zdědili od našich předků. Čili ten (Dublin IV) mi asi přijde nejzávažnější.

O čem dál mluví Václav Klaus ml.?

Klaus ml. v rozhovoru pro Echo TV mluví i o tom, proč ODS navzdory úvahám první místopředsedkyně Alexandry Udženije nepůjde do vlády s Andrejem Babišem a proč jsou nebezpečné její nápady na cenzurování Facebooku a spol.

Celý rozhovor Václava Klause ml. pro Echo TV můžete zhlédnout zde:

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články