1 Státní rozpočet

Schodek státního rozpočtu vystrašil Česko. „Je zaděláno na průšvih“

Nové

Témata: ,

Vláda promarnila období ekonomického růstu. Nevytvářely se rezervy. Je zaděláno na průšvih. Tak komentuje opozice stav, v němž se na konci února nacházel státní rozpočet. Ten je ve schodku téměř dvaceti miliard korun, což je nejhorší výsledek rozpočtu v únoru od roku 2011. Státní rozpočet se ke konci února dostal do schodku 19,9 miliardy korun z přebytku 8,8 miliardy korun v lednu. Loni v únoru vykázal rozpočet přebytek 25,8 miliardy korun.

Opozice kabinet za schodek plísní a připomíná vládě, že příliš rozhazovala. Že peníze dochází, pomalu uznává i vláda sama. O návrhu na zastavení proplácení zdravotního pojištění státním pojištěncům píšeme ZDE, o výzvě šetřit v jednotlivých resortech ZDE.

Meziroční srovnání je podle úřadu ovlivněno mimořádnými vlivy ve výdajích rozpočtu a loňskými příjmy z EU v rámci závěrečných plateb z končícího programového období EU. Jde o největší únorový schodek od roku 2011 (minus 22 miliard). 

Podle předsedy největší opoziční ODS Petra Fialy hrozí, že český rozpočet dopadne na konci roku špatně. „Vládní rozhazování si začíná vybírat svou daň. Jestliže si to vláda a jednotliví ministři brzy neuvědomí, český rozpočet dopadne na konci roku špatně,“ uvedl pro Echo24 Petr Fiala s tím, že vláda promarnila období velkého růstu. 

Podobně hovoří i předseda klubu STAN Jan Farský, podle něhož se zdá, že období ekonomické konjunktury bohužel končí. „Rád bych uvedl, že jsme roky nebývalé prosperity využili k dlouhodobě prorůstovým reformám a tvorbě rezerv, bohužel opak je skutečností. Období konjunktury využila koalice k nákupu své vlastní popularity. O to těžší bude teď procitnutí. Za jedno jsem rád, že se podařilo přidat peníze do školství,“ sdělil deníku Jan Farský.

Vláda je v horečném módu hledání miliard, které rozdala, hodnotí veřejné rozpočty europoslanec za TOP 09 a bývalý viceguvernér ČNB Luděk Niedermayer. „Pár měsíců trvala představa vlády Andreje Babiše, že vše lze. Rozdávat peníze, zvyšovat náklady a ještě více slibovat. A stihlo se toho hodně, stačilo jen ‚makat‘. Dnes je vláda v horečném módu hledání miliard, které rozdala,“ uvedl na svém Facebooku Niedermayer.

Piráti: Je zaděláno na průšvih

V extrémním případě hrozí státu deficit za rok 2019 až 100 miliard korun, upozornil pirátský poslanec a člen rozpočtového výboru Mikuláš Ferjenčík. „Je zaděláno na průšvih. Jestli se výběr daní v dalších měsících nezlepší, hrozí státu za rok 2019 deficit až 100 miliard korun,“ řekl Ferjenčík deníku Echo24.

Skeptičtí jsou i analytikové. „Pro tento rok očekáváme, že příjmová strana státního rozpočtu už nebude tak příznivá jako v roce předchozím. Na výdajové straně bude pokračovat tlak na růst sociálních výdajů a platů státních zaměstnanců nebo výdajů na obranu. Státní rozpočet by tak měl v tomto roce skončit blíže původnímu plánu, než jsme tomu byli svědky v posledních letech,“ uvedl analytik Raiffeisenbank František Táborský. Zároveň upozornil, že viditelně slábne růst výběru hlavních daňových položek, což odpovídá sestupnému trendu české ekonomiky.

Dále čtěte: Státní rozpočet se v únoru dostal do schodku 19,9 miliard korun

Příběh svobody

99 Kč

Přinášíme speciál k 30 letům svobody

Více info

EchoPrime

od 249 Kč

Vychutnejte si neomezený přístup k prémiovému obsahu určenému pouze předplatitelům, který nemá na českém internetu obdoby

Více info

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.