Brazílie vstřícná k Izraeli. Otevřela v Jeruzalémě své zastoupení

Po ČR se snaží i Brazílie

Brazílie vstřícná k Izraeli. Otevřela v Jeruzalémě své zastoupeníNOVÉ
Bolsonaro a Netanjahu Foto:

Foto: Reuters

1
Svět

Echo24

Brazílie v neděli otevřela své diplomatické zastoupení v Jeruzalémě. V den návštěvy prezidenta Jaira Bolsonara v Izraeli učinil nejlidnatější latinskoamerický stát vstřícný krok vůči židovské zemi, která navzdory protestům Palestinců považuje Jeruzalém za své hlavní město. Izraelský ministr zahraničí již Brazílii za gesto podpory poděkoval. Brazilská ambasáda nadále zůstává v Tel Avivu, informovala agentura Reuters.

Brazilské ministerstvo zahraničí vysvětlilo, že úřad v Jeruzalémě bude spadat pod velvyslanectví, které nadále sídlí v mezinárodně uznávané metropoli Tel Avivu. „Brazílie se rozhodla vytvořit úřad v Jeruzalémě, aby jako součást ambasády v Izraeli podporoval obchod, investice, technologie a inovace,“ uvedlo podle Reuters ministerstvo v prohlášení.

Spojené státy loni vyvolaly bouři nevole mezi Palestinci a dalšími muslimskými národy poté, co prezident Donald Trump uznal Jeruzalém za hlavní město Izraele a Washington tam přesunul ambasádu z Tel Avivu. Později ke stejnému kroku sáhla Guatemala a usiluje o něj například rumunská vláda či český prezident Miloš Zeman.

Jeruzalém je nadále jedním z nejožehavějších bodů izraelsko-palestinského sporu. Izrael východní část Jeruzaléma obsadil za války v roce 1967 a v červenci 1980 prohlásil v rozporu s rezolucemi OSN celý Jeruzalém za „věčné a nedělitelné hlavní město“ státu. Mezinárodní společenství anexi neuznává a Palestinci chtějí východní Jeruzalém za hlavní město státu, o jehož vznik usilují.

Bolsonara v neděli v Jeruzalémě na jeho první státní návštěvě své země přivítal premiér Benjamin Netanjahu, který někdejšího armádního kapitána nazval „dobrým přítelem“. Oba pravicoví lídři hovořili o snaze upevnit vztahy svých zemí. Očekává se, že se Bolsonaro v průběhu třídenní návštěvy vysloví k možnému přestěhování brazilské ambasády po Trumpově vzoru, o přesunu již v minulosti několikrát hovořil.

Čtěte také: Kuvajt varuje Česko před přesunem ambasády do Jeruzaléma: Vyvolá to další agresi

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.