Ocenění za odvahu dostali tři stateční z Rudého náměstí

Ocenění statečných

Ocenění za odvahu dostali tři stateční z Rudého náměstíNOVÉ
Osobnosti oceněné cenou Gratias agit Foto:

Foto: Printscreen/Twitter/Ministerstvo zahraničních věcí

1
Domov
Sdílet:

Ministr zahraničních věcí Martin Stropnický (ANO) udělil osobnostem a organizacím Ceny Gratias agit za propagaci dobrého jména České republiky v zahraničí. Ocenění v Černínském paláci dostali mimo jiné Rusové, kteří v roce 1968 protestovali na moskevském Rudém náměstí proti okupaci Československa. Cenu obdržel také Památník Lidice nebo pařížská odbočka organizace Sokol.

Za skupinu „osmi statečných“, kteří vyjádřili protest proti okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy, převzali cenu Pavel Litvinov, Taťjana Bajevová a Viktor Fajnberg. Jsou poslední žijící z osmi demonstrantů, kteří protestovali 25. srpna 1968 na Rudém náměstí. Přinesli československou vlajku a transparenty. Protest skončil během několika minut, protože demonstranty zatkla sovětská policie. Byli odsouzeni k několikaletým trestům žaláře, k pobytu v pracovních lágrech nebo ve vyhnanství a také k psychiatrické léčbě.

Vedle skupiny „osmi statečných“ a dvou organizací ocenilo ministerstvo zahraničí ještě 11 jednotlivců. Jsou mezi nimi organizátoři krajanského života v zahraničí, propagátoři české kultury nebo vědci. Všichni ocenění dostali cenu v podobě diplomu a křišťálového globu od akademického malíře Zdeňka Petra.

Ocenění Gratias agit uděluje ministerstvo zahraničí od roku 1997. Dostávají ho lidé bez ohledu na národnost, kteří se svou dlouhodobou činností nad rámec svých profesionálních povinností zasloužili o šíření dobrého jména ve světě a prohlubují zájem o Česko v zahraničí.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také:

Francouzský pár v Číně vzdal hold disidentovi. Už týden jsou nezvěstní

VIDEO: Policisté zachránili děti z hořícího domu a dostali medaile „Za statečnost“

Sdílet:

Hlavní zprávy

We´re all living in Amerika

KOMENTÁŘ

Žijeme už jako v Americe. Ne tím, že u nás s jen malým časovým zpožděním mohou vyjít knihy autorů, jako je Abigail Shrierová. Ale tím, že i u nás mohou takzvaně ...

00:08
×

Podobné články