Irák si zvolil nového prezidenta. Bude jím kurdský politik Sálih

Volba prezidenta

Irák si zvolil nového prezidenta. Bude jím kurdský politik SálihNOVÉ
Barham Sálih Foto:

REPROFOTO: Youtube / Charlie Rose

1
Svět

Novým iráckým prezidentem bude kurdský politik Barham Sálih. Ve dvoukolovém hlasování o tom rozhodl irácký parlament. Hlasování poznamenaly spory mezi dvěma hlavními kurdskými stranami Demokratickou stranou Kurdistánu (KDP) a Vlasteneckým svazem Kurdistánu (PUK).

Podle zvyklostí má funkci iráckého prezidenta zastávat Kurd, vládu vede šíitský politik a parlamentu předsedá sunnita. Kromě Sáliha kandidoval také Fuád Husajn z KDP. V minulosti platilo, že kandidáta na prezidenta vybíral PUK, protože KDP obsazovala prezidentský post v autonomním Kurdistánu. Ten je ale zrušen a KDP coby početně silnější strana ve federálním i regionálním parlamentu se domnívala, že má právo získat křeslo prezidenta státu.

Tento spor se promítl i do úterního hlasování. V prvním kole zvítězil Sálih, avšak nezískal potřebné dvě třetiny hlasů, aby bylo rozhodnuto napoprvé. KDP pak svého kandidáta ze souboje stáhla, avšak předseda parlamentu tento krok neuznal, jelikož jej neučinil kandidát sám. Poslanci za KDP na protest odešli ze sálu. Druhé kolo se ale konalo a Sálih získal hlasy 219 poslanců, proti němu hlasovalo 22 zákonodárců.

„Je to pro Irák významný den, zvítězila demokracie,“ řekl poslanec Rebvat Tahá z PUK. Parlament, který má 328 členů, volí prezidenta na čtyři roky. Jde spíše o ceremoniální funkci, moc je v Iráku v rukou předsedy vlády.

Osmapadesátiletý Sálih byl v minulosti předsedou kurdské regionální vlády, o 14 let starší Husajn stál v čele ředitele kabinetu bývalého prezidenta Kurdistánu Masúda Barzáního.

Úterý bylo posledním dnem, kdy mohl být podle ústavy prezident zvolen. V Iráku se totiž konaly parlamentní volby v květnu a parlament se k prvnímu zasedání sešel 3. září. Od toho dne mu ústava dává na zvolení prezidenta 30 dní.

Čtěte také: Čeští poslanci se postavili za Maďarsko. Hlasování EP označila Sněmovna za „chybné a nešťastné“

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.