„S prvním blbcem už jsem se seznámil.“ Vulgární bachař přednáší pro děti

Prevence kriminality

„S prvním blbcem už jsem se seznámil.“ Vulgární bachař přednáší pro dětiVIDEO UVNITŘ
Beseda s Pavlem Kuřátkem na střední škole v Semilech Foto:

Foto: Printscreen z Youtube (TVSemily)

1
Domov

nel

Ostrá beseda plná vulgarit o kriminalitě mládeže s dlouholetým pracovníkem valdické věznice Pavlem Kuřátkem rozpoutala bouřlivé reakce na sociálních sítích. „Jakmile mi někdo řekne, že tahle přednáška je zbytečná, protože hulit trávu je dobrý, tak s tím běžte do hajzlu,“ řekl například Kuřátko studentům posledního ročníku základní školy a prvního ročníku střední školy. Na videu starostka Semil Lena Mlejnková akci chválila. Pro server Echo24 ale k formě besedy vyjádřila rozpaky.

Starostka Lena Mlejnková byla oslovena Integrovanou střední školou v Semilech. Na videu měla v souvislosti s akcí k prevenci kriminality říct, čím se město zaobírá. „Já sama jsem nevěděla, co mě čeká, byla jsem přítomna pouze v začátku. Na sociálních sítích se docela výrazným způsobem začalo téma diskutovat, čemuž rozumím,“ řekla serveru Echo24 Mlejnková s tím, že příští rok už by ochotná vystoupit nebyla.

Podle Mlejnkové je důležité, aby se o tématu kriminalizace mládeže mluvilo, ale popřela, že by schvalovala způsob, jakým přednáška probíhala. „Nerada bych, aby to vyznělo, že schvaluji to, jakým způsobem někdo přednáší, protože to je otázka pořadatele, s tím město Semily nemá nic společného,“ dodala. „Já jsem vnímala problém v tom, že přednášel člověk, který není preventista kriminality,“ řekla Mlejnková.

Ředitel Integrované střední školy v Semilech Jiří Malý pro server Echo24 řekl, že škola má na besedu především kladné reakce. Proč si škola Pavla Kuřátka do školy pozvala, či jak je škola s besedou spokojená, komentovat odmítl. „Ohlasy máme různé. Ohlasy máme velmi kladné i velmi záporné. Převažují ale ty kladné,“ řekl ředitel Malý. 

V úvodu besedy Pavel Kuřátko studentům oznámil, aby si vypnuli telefon. Jeden z nich se zeptal, zda pravidlo platí i na tablet. „Dejte ty ruce tak, jak máte mít, sundejte si čepici. Nejste ve chlívě, jste mezi lidma. Vypadá to, že s prvním blbcem jsem se už seznámil,“ reagoval na jeho dotaz Kuřátko. „Jak mi někdo řekne, že ta přednáška je zbytečná, protože hulit trávu je dobrý, tak s tím běžte s dovolením do hajzlu, to tady vůbec nemusíme bejt,“ řekl v průběhu besedy Kuřátko. „Znám spoustu pitomců, kteří mají vymaštěný mozky jen proto, že začali hulit trávu. Problém je v tom, že mají na krku patnáct a více let odnětí svobody,“ dodal. 

Podle psychologa Tomáše Morávka není problém typ, ale způsob provedení besedy. „Do škol to úplně vhodné není. Mohu si tam pozvat někoho, kdo je z nějakého specifického prostředí a ukázat lidem, že život s sebou přináší různá úskalí, ale důležitá je ta forma, abych udržoval úroveň komunikace,“ řekl psycholog Morávek. „Přeci jen je to nějaký vzor, který přitáhne pozornost alespoň na tu hodinu a měl by udržovat přijatelnou míru českého jazyka. Nevadí ten typ, ale způsob,“ dodal. 

Video má na Facebooku přes sto tisíc zhlédnutí. V diskuzích pod videem se lidé rozčilují nad tím, že mladým studentům přednáší vulgární bachař. 

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také:„Ken ze Superstar“ v roli učitele. Na VŠE začaly ministerské přednášky