Kromě ANO ztrácejí i Piráti. Do sněmovny míří Přísaha, ČSSD by vypadla

KVĚTNOVÝ MODEL

Kromě ANO ztrácejí i Piráti. Do sněmovny míří Přísaha, ČSSD by vypadla
Pokud by se v květnu konaly volby do Poslanecké sněmovny, vyhrála by je podle agentury Kantar koalice Pirátů a Starostů s 26 procenty. Foto: Kantar pro ČT
3
Domov

Echo24

Pokud by se v květnu konaly volby do Poslanecké sněmovny, vyhrála by je podle agentury Kantar koalice Pirátů a Starostů s 26 procenty. Druhé místo by brala koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) s 21,5 procenty a až třetí by skončilo hnutí ANO Andreje Babiše, které by získalo 20 procent. Je to současně první volební model, podle něhož by se do dolní komory dostala Přísaha Roberta Šlachty, naopak preference sociální demokracie nadále klesají.

Čtvrté by skončilo SPD s 10 procenty, pátí komunisté s 5,5 procenty. Překvapením je pak 5 procent pro hnutí Přísaha bývalého policejního vyšetřovatele Roberta Šlachty, i to by tak ve sněmovně mělo své zástupce. ČSSD by dosáhla jen na 3 procenta hlasů a ze sněmovny by naopak vypadla.

Jednotlivé strany: ztrácí ANO i Piráti

Trochu jinak by výsledky vypadaly, kdyby se hlasy voličů rozpočítaly mezi jednotlivé strany. V modelu pro jednotlivé strany si první příčku udrželo hnutí ANO s 19 procenty, ovšem jde o nejnižší hodnotu od začátku měření, tedy od února 2014. Podle autorů výzkumu je nicméně zjištěná výše podpory ze statistického hlediska srovnatelná s dubnovým modelem, a propad hnutí ANO se tak spíše zastavil.

Volební model Kantaru z 2. poloviny května 2021.
Volební model Kantaru z 2. poloviny května 2021. Foto: ČT24

Druzí by skončili Piráti s 16,5 procenta, což je o 2,5 bodu méně než před měsícem. Tento propad už podle autorů průzkumu statisticky významný je a Piráti podle posledních modelů své příznivce spíše ztrácejí. O třetí příčku by se dělily hnutí STAN a ODS s 11,5 procenty. SPD by stále drželo 10 procent, TOP 09 6,5 procenta a KSČM 5 procent.

Volební model Kantaru vznikal mezi 10. a 28. květnem 2021, odpovídalo 919 respondentů.

Mezi Piráty a hnutím ANO, aktuálně dle průzkumů nejsilnějšími subjekty, to v posledních dnech hodně vře. Piráti dokonce v pátek zaslali premiérovi Andreji Babišovi předžalobní výzvu, ve které ho vyzvali k omluvě za šíření lži, že chtějí lidem zdaňovat přebytečné metry bytů a nastěhovat do domácností migranty. Reagovali tím na Babišův čtvrteční tweet a žádají ho, aby lživé tvrzení ze sociální sítě stáhl. Babiš navíc podle nich občany straší. Premiér ČTK sdělil, že ho krok Pirátů pobavil, dál se podle něj chovají jako „profesionální udavači“.