1 Sebevražda právničky EK

Sebevražda právničky nesouvisí s vlivným tajemníkem Selmayrem, odmítá Evropská komise

, NOVÉ

Témata: , , ,

Mluvčí Evropské komise (EK) Margaritis Schinas v pátek velmi silnými slovy odmítl článek francouzského listu Libération. List v publikovaném textu spojil prosincovou sebevraždu právničky EK Laury Pignataroové s kauzou, která se točí kolem vyšetřování okolností nástupu vlivného Martina Selmayra do funkce generálního tajemníka Evropské komise.

Němec Selmayr, dlouholetý spolupracovník šéfa komise Jeana-Claudea Junckera, se generálním tajemníkem EK stal loni v únoru. Okolnosti nebyly zcela standardní – na jediném zasedání kolegia komisařů byl jmenován zástupcem stávajícího generálního tajemníka, který o pár minut později rezignoval. Generální tajemník komise přitom přímo dohlíží na práci asi 30 000 úředníků aparátu EK.

Věcí se zabývali poslanci Evropského parlamentu (EP) i ombudsmanka EU Emily O´Reillyová. Ta na základě řady dokumentů došla k závěru, že kolem jmenování je řada pochybností, že se komise neřídila příslušnými procedurálními pravidly a že celá věc byla dopředu připravena. Komise její závěry odmítla.

Selmayr se s Pignataroovou setkal dvakrát

Pignataroová se způsobem prosazení Selmayra od počátku nesouhlasila, odmítala toto zjevně politické rozhodnutí právně odůvodnit a byla jedním z těch, kdo následně ombudsmance neoficiální cestou poskytli podklady pro vyšetřování, píše Libération. List uvádí, že právnička byla následně ze Selmayrovy strany nucena při vyšetřování lhát a příbuzným se před smrtí svěřila, že její kariéra je u konce.

Mluvčí Schinas uvedl, že belgická policie v prosinci komisi informovala o „osobních důvodech“, kvůli kterým si právnička vzala život. Její smrt prý byla pro lidi v komisi „šok“. Odmítl, že by Selmayr na Pignataroovou telefonicky naléhal, jak uvádí list, a že se s ní setkal jen dvakrát – jednou při jejím nástupu do funkce a podruhé při jednom z větších pracovních jednání.

„Tvrzení a náznaky z tohoto článku jsou nepřijatelné, zlomyslné a urážlivé – především k oběti a jejím příbuzným, ale také vůči Evropské komisi jako instituci ve chvíli, kdy je její předseda (Jean-Claude Juncker) uprostřed velmi citlivých jednání a procesů kriticky důležitých pro EU,“ uvedl Schinas.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Echo Komplet

2 999 Kč

Získejte to nejlepší za méně jak 40% ceny! Díky tomuto balíčku si užijete unikátní web bez reklam EchoPrime, denní komentáře Echo24 a Týdeník Echo jak v digitální, tak v tištěné podobě

Více info
,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.