Kožich po Aloisovi s dírou po střelbě jsme si přešili, říká pravnučka zavražděného politika

Vzpomínka na Rašína

Kožich po Aloisovi s dírou po střelbě jsme si přešili, říká pravnučka zavražděného politikaNové 1
Domov
Karolína Vaverková
Sdílet:

V české a československé novodobé historii je několik pokusů o politický atentát. V případě prvorepublikového politika a ministra financí Aloise Rašína ale šlo o dokonanou vraždu. Rašína nedávno ocenili poslanci, respektive jeho zásluhy o národní měnu. A to na návrh poslance ODS Jana Skopečka, kterého v dolní komoře v úterý navštívila pravnučka Aloise Rašína Karolina Breitenmoser-Stransky. Hovořil s ní i deník Echo24.

Karolina Breitenmoser-Stransky se sice narodila dávno poté, co v roce 1923 anarchokomunista Josef Šoupal střelil jejího pradědečka do zad. Vždy o něm ale věděla a její rodina pečlivě schraňovala památky na něj. I na Ladislava, syna Aloise Rašína, který zemřel v nacistickém vězení.

„Mí rodiče neměli byt a žili jsme u babičky v Žitné ulici. V tom bytě babička uchovávala posmrtnou masku Aloise i otisk jeho rukou. Babička měla v bytě uložené i urny Aloise a Ladislava (po r. 1948 nesměli mít normální hrob – pozn. red.),“ řekla Karolina Breitenmoser-Stransky, která s rodinou v roce 1968 emigrovala a nyní žije ve Švýcarsku. Do Čech ale jezdí čím dál častěji.

„Maminka vraha Šoupu jednou potkala“

Kromě posmrtné masky uchovala rodina i kožich, v němž byl Alois Rašín v lednu roku 1923 střelen do zad. „Když bylo mojí mamince dvacet, nechala z toho kožichu přešít palto, takový krátký kabátek. Pak jsme emigrovali a když za námi v roce 1969 mohla přijet babička, ten kožíšek přivezla. Maminka už ho nenosila a tak, když se narodil můj syn a já tu zimu kožíšek potřebovala, ušila z něj takový spacák. Moje děti v kožichu po Aloisovi, kde je někde zašitá ta díra, jezdily v kočárku,“ dodala Karolina Breitenmoser-Stransky.

Rašínův vrah Šoupal, který byl až do roku 1942 ve vězení, zemřel až v roce 1959. Karolina Breitenmoser-Stransky vypráví, že její maminka se s ním jednou potkala. „Maminka vyprávěla, že ho jednou potkala. Po válce se vrátila s rodinou do Prahy a byla u řezníka. Byl tam i člověk, který odešel, a řezník jí pak řekl, že to byl Šoupa. Šla domů otřesená,“ vyprávěla Rašínova pravnučka.

Poslanci ocenili Rašínovy zásluhy o národní měnu

Sněmovna v roce 100. výročí existence koruny ocenila význam prvorepublikového ministra financí Aloise Rašína. Minulý týden přijala na návrh opoziční ODS slavnostní prohlášení, že Rašín se zasloužil o národní měnu.

„V době stého výročí české národní měny a zároveň v době nedávného výročí úmrtí jejího otce, prvního ministra financí Aloise Rašína, se Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky, vědoma si důležitosti národní měny, usnáší na tomto slavnostním prohlášení: Doktor Alois Rašín se zasloužil o národní měnu – českou korunu,“ uvádí se v dokumentu.

S usnesením souhlasilo 154 ze 172 přítomných poslanců. Nepodpořili jej komunisté s výjimkou Jiřího Valenty a třetina Pirátů, kteří se hlasování zdrželi.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Dále čtěte: Unikátní fotografie: Masaryk u položení základního kámene brněnské právnické fakulty

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit
×

Podobné články