Homosexuální manželství na postupu. Pro je Šabatová, legální je i už i v Mexiku a na Tchaj-wanu

Homosexuální sňatky

Homosexuální manželství na postupu. Pro je Šabatová, legální je i už i v Mexiku a na Tchaj-wanuNOVÉ 1
Svět
Echo24
Sdílet:

Uzákonění stejnopohlavních manželství je na vzestupu. Homosexuální sňatky mohou nově na všech svých konzulátech uzavírat i Mexičané, jejich legalizaci schválil také Tchaj-wan, který se tak stal první zemí v Asii, která sňatky homosexuálů zákonem povolila. Informují o tom světové agentury.

Mexičané mohou uzavírat homosexuální sňatky na všech konzulátech této latinskoamerické země ve světě, oznámilo ve čtvrtek tamější ministerstvo zahraničí. Sňatky osob téhož pohlaví v Mexiku však nejsou povoleny na celonárodní úrovni, úřady je umožňují v polovině států federace. 

„Od nynějška mohou všechny mexické konzuláty potvrzovat sňatky dvou mexických občanů bez ohledu na jejich pohlaví,“ uvádí se v prohlášení mexického ministerstva. „Nemůžeme mít demokracii, pokud budeme vyčleňovat ze společnosti část obyvatel,“ uvedl k prohlášení Marcelo Ebrard, ministr zahraničí vlády prezidenta Andrése Manuela Lópeze Obradora, který je v úřadu od loňského prosince.

Sňatky osob téhož pohlaví umožňuje v Mexiku 16 států. Návrh zákona, který by je povolil na národní úrovni, parlament před třemi lety zamítl. Už v roce 2015 ale mexický nejvyšší soud konstatoval, že právní předpisy omezující manželství pouze na svazek mezi mužem a ženou odporují ústavě.

Ze zemí Latinské Ameriky uzákonila sňatky osob stejného pohlaví na celostátní úrovni jako první Argentina a to v roce 2010. Po ní tak učinily Brazílie, Kolumbie a Uruguay. Chile, Kostarika a Ekvádor umožňují párům téhož pohlaví registrované partnerství.

V Tchaj-wanu páry tvořené osobami stejného pohlaví budou mít plná manželská práva v oblastech, jako jsou daně, pojištění a péče o děti. Páry dostanou také omezenou možnost adopce dětí. Poslanci debatovali o třech podobách zákona a vybrali tu nejliberálnější verzi.

Před budovou parlamentu v Tchaj-peji se navzdory dešti sešly tisíce stoupenců posílení práv homosexuálů s vlajkami v barvách duhy. Rozhodnutí poslanců, přijaté navzdory hlubokému rozdělení společnosti ohledně rovnosti heterosexuálních a homosexuálních manželství, přivítali. Objímali se, tekly slzy radosti a zněly výkřiky jako „První v Asii!“ a „Tchaj-wane, jdeš správně!“ poznamenala agentura Reuters.

Stejnopohlavní sňatky podporuje i Šabatová 

Ombudsmanka Anna Šabatová podporuje uzavírání manželství párů stejného pohlaví a doporučuje Sněmovně, aby zvážila jejich uzákonění. Kancelář veřejné ochránkyně práv provedla průzkum, do kterého se zapojily zhruba dvě tisícovky homosexuálů, bisexuálů a trans lidí. Až 98 procent z nich se vyslovilo pro uzavírání manželství lidmi stejného pohlaví. Třetina se setkala s diskriminací a více než polovina řešila obtěžování, jako třeba nadávky a zesměšňování. Každý desátý z nich se potýkal s vyhrožováním a téměř stejný podíl čelil i fyzickému nebo sexuálnímu napadení.

Z průzkumu vzešlo ze strany ombudsmanky několik doporučení. Kromě zvážení možnosti uzákonění manželství párům stejného pohlaví se další týká například toho, aby byla lidem s odlišnou sexuální orientací zajištěna stejná ochrana jako v jiných případech před nenávistí z důvodů rasových, etnických nebo náboženských, ale také aby měli tito lidé možnost přiměřeného finančního odškodnění za způsobenou diskriminaci.

Kancelář ombudsmanky s doporučeními a výsledky průzkumu osloví například ministryní spravedlnosti Marii Benešovou (za ANO), policejního prezidenta Jana Švejdara i Českou školní inspekci, protože se i studenti s jinou orientací setkávají se šikanou ve školách jak ze stran spolužáků, tak ze strany učitelů.

Čtěte také: Stejná práva, ale bez názvu manželství. Nacher to za svůj návrh sňatků homosexuálů schytal

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články