1 Homosexuální sňatky

Homosexuální manželství na postupu. Pro je Šabatová, legální je i už i v Mexiku a na Tchaj-wanu

, , NOVÉ

Témata: , ,

Uzákonění stejnopohlavních manželství je na vzestupu. Homosexuální sňatky mohou nově na všech svých konzulátech uzavírat i Mexičané, jejich legalizaci schválil také Tchaj-wan, který se tak stal první zemí v Asii, která sňatky homosexuálů zákonem povolila. Informují o tom světové agentury.

Mexičané mohou uzavírat homosexuální sňatky na všech konzulátech této latinskoamerické země ve světě, oznámilo ve čtvrtek tamější ministerstvo zahraničí. Sňatky osob téhož pohlaví v Mexiku však nejsou povoleny na celonárodní úrovni, úřady je umožňují v polovině států federace. 

„Od nynějška mohou všechny mexické konzuláty potvrzovat sňatky dvou mexických občanů bez ohledu na jejich pohlaví,“ uvádí se v prohlášení mexického ministerstva. „Nemůžeme mít demokracii, pokud budeme vyčleňovat ze společnosti část obyvatel,“ uvedl k prohlášení Marcelo Ebrard, ministr zahraničí vlády prezidenta Andrése Manuela Lópeze Obradora, který je v úřadu od loňského prosince.

Sňatky osob téhož pohlaví umožňuje v Mexiku 16 států. Návrh zákona, který by je povolil na národní úrovni, parlament před třemi lety zamítl. Už v roce 2015 ale mexický nejvyšší soud konstatoval, že právní předpisy omezující manželství pouze na svazek mezi mužem a ženou odporují ústavě.

Ze zemí Latinské Ameriky uzákonila sňatky osob stejného pohlaví na celostátní úrovni jako první Argentina a to v roce 2010. Po ní tak učinily Brazílie, Kolumbie a Uruguay. Chile, Kostarika a Ekvádor umožňují párům téhož pohlaví registrované partnerství.

V Tchaj-wanu páry tvořené osobami stejného pohlaví budou mít plná manželská práva v oblastech, jako jsou daně, pojištění a péče o děti. Páry dostanou také omezenou možnost adopce dětí. Poslanci debatovali o třech podobách zákona a vybrali tu nejliberálnější verzi.

Před budovou parlamentu v Tchaj-peji se navzdory dešti sešly tisíce stoupenců posílení práv homosexuálů s vlajkami v barvách duhy. Rozhodnutí poslanců, přijaté navzdory hlubokému rozdělení společnosti ohledně rovnosti heterosexuálních a homosexuálních manželství, přivítali. Objímali se, tekly slzy radosti a zněly výkřiky jako „První v Asii!“ a „Tchaj-wane, jdeš správně!“ poznamenala agentura Reuters.

Stejnopohlavní sňatky podporuje i Šabatová 

Ombudsmanka Anna Šabatová podporuje uzavírání manželství párů stejného pohlaví a doporučuje Sněmovně, aby zvážila jejich uzákonění. Kancelář veřejné ochránkyně práv provedla průzkum, do kterého se zapojily zhruba dvě tisícovky homosexuálů, bisexuálů a trans lidí. Až 98 procent z nich se vyslovilo pro uzavírání manželství lidmi stejného pohlaví. Třetina se setkala s diskriminací a více než polovina řešila obtěžování, jako třeba nadávky a zesměšňování. Každý desátý z nich se potýkal s vyhrožováním a téměř stejný podíl čelil i fyzickému nebo sexuálnímu napadení.

Z průzkumu vzešlo ze strany ombudsmanky několik doporučení. Kromě zvážení možnosti uzákonění manželství párům stejného pohlaví se další týká například toho, aby byla lidem s odlišnou sexuální orientací zajištěna stejná ochrana jako v jiných případech před nenávistí z důvodů rasových, etnických nebo náboženských, ale také aby měli tito lidé možnost přiměřeného finančního odškodnění za způsobenou diskriminaci.

Kancelář ombudsmanky s doporučeními a výsledky průzkumu osloví například ministryní spravedlnosti Marii Benešovou (za ANO), policejního prezidenta Jana Švejdara i Českou školní inspekci, protože se i studenti s jinou orientací setkávají se šikanou ve školách jak ze stran spolužáků, tak ze strany učitelů.

Čtěte také: Stejná práva, ale bez názvu manželství. Nacher to za svůj návrh sňatků homosexuálů schytal

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

, ,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.