Jako desetiletý se zúčastnil protestů. Teď je ve vazbě a za aktivismus mu hrozí poprava
Trest smrti za aktivismus
Ve svých deseti letech se Murtaja Qureiris připojil k protestům za lidská práva. O tři roky později ho saúdskoarabská policie zadržela a letos, až dosáhne plnoletosti, ho nejspíše čeká poprava a ukřižování za „příslušnost k extremistické teroristické skupině“. O případu informovala CNN, která je s chlapcem v kontaktu. Saúdská Arábie je dlouhodobě pod palbou kritiky za jeden z nejvyšších počtů popravených lidí. Podle Amnesty International jich jen loni bylo 149.
Tehdy desetiletý Qureiris se během arabského jara v roce 2011 zúčastnil protestů proti omezování lidských práv. Se svým bratrem Alím a dalšími zhruba 30 dětmi se vydali na kolech a motocyklech k policejní stanici ve městě al-Auámíja, kde s pomocí megafonů volali, že "lidé požadují lidská práva“. Celou demonstraci aktivisté natočili na kameru. V té době nemohl být Qureiris dle tamějšího zákona kvůli svému věku zadržen, avšak hledáčku bezpečnostních složek neunikl.
O tři roky později, během rodinného výletu do Bahrajnu, ho policie dopadla. Od té doby se Quereiris nachází ve vyšetřovací vazbě, čímž si vysloužil označení nejmladšího politického vězně na světě. Policie zadržela také jednoho z jeho bratrů a loni také otce. Chlapec čelí obvinění z příslušnosti k „extremistické teroristické skupině“. A jelikož letos dosáhne plnoletosti, hrozí mu trest smrti i ukřižování po popravě. jeho zohavené tělo by poté bylo vystaveno pro odstrašení na veřejnosti.
Kromě příslušnosti k aktivistickým „teroristům“ ho tamější prokuratura obvinila i ze střelby na policii, výroby Molotovových koktejlů či dalších násilností. Quereiris veškerá obvinění popřel s tím, že všechna přiznání byla získána pod nátlakem. Vyšetřovatelé mu prý dále slibovali beztrestnost, pokud učiní doznání. O možné popravě se chlapec dozvěděl jen pár dní po svých narozeninách a neměl prý žádný prostor na svou obranu proti verdiktu. Prokurátoři ho chtějí potrestat podle práva šaría.
Vše nyní záleží na saúdskoarabském králi Salmánovi bin Abd al-Azízovi, případně jeho pověřenému zástupci (což je dle některých médií korunní princ Mohammed bin Salmán), kteří mohou jako jediní dát příkaz k popravě.
Pakliže bude mladík nakonec opravdu odsouzen k trestu smrti, zařadí se k dalším třem chlapcům, kteří byli odsouzeni k trestu smrti za údajné zločiny, jež spáchali před dosažením plnoletosti. I ti byli zadrženi za aktivismus během arabského jara.