Merkelové položili před kancelář hřbitovní svíčky a fotky obětí

VZKAZ MERKELOVÉ

Merkelové položili před kancelář hřbitovní svíčky a fotky obětíNOVÉ 1
Svět

Před kancelář německé kancléřky Angely Merkelové v jejím volebním obvodě ve Stralsundu na severovýchodě Německa někdo v noci na dnešek položil 14 hřbitovních svíček, růže a fotografie mladých žen, které se staly oběťmi násilných činů většinou přisuzovaných přistěhovalcům.

Na chodník někdo patrně křídou napsal: "Islám patří k Německu?".Čtyři svíčky byly podle agentury DPA opatřeny nápisem Identitární hnutí, k němuž se hlásí krajně pravicová a rasistická uskupení. Událost vyšetřuje policie, i když podle ní není jasné, zda byl spáchán trestný čin.

Podle německých médií jde zjevně o protest krajně pravicových aktivistů proti migrační politice Německa a také o reakci na znovu rozvířenou debatu o tom, zda islám patří k Německu. Merkelová v minulosti opakovaně tvrdila, že islám k Německu patří.

Stralsundská policie dnes oznámila, že byla upozorněna na improvizovaný "památník" před úřadovnou Merkelové ve čtvrtek v noci.

Fotografie byla opatřena jmény Maria, Keira, Mia a Mireille. Dívky a mladé ženy těchto jmen se v poslední době staly oběťmi násilných činů, z nichž jsou viněni mimo jiné uprchlíci.

Patnáctiletá Mia byla v prosinci ubodána v západoněmeckém Kandelu. Podezřelým je její bývalý přítel, uprchlík z Afghánistánu. Čtrnáctiletá Keira byla počátkem tohoto měsíce zabita v Berlíně, K činu se v tomto případě přiznal její 15letý německý spolužák. Na začátku března byla na severu Německa ubodána také 17letá Mireille a podezřelým je její přítel, 18letý žadatel o azyl z Afghánistánu.

Devatenáctiletá studentka Maria se stala obětí brutálního znásilnění a vraždy v roce 2015. Afghánský uprchlík za to dostal ve čtvrtek od soudu ve Freiburgu na jihozápadě Německa doživotní trest.

Policie předměty před poslaneckou kanceláří Merkelové zabavila. "Zabavili jsme je, abychom zjistili jejich původ," řekla policejní mluvčí. Svíčky byly zajištěny i kvůli otevřenému ohni. Pokud jde o nápis na chodníku, policie prý zjišťuje, zda byl opravdu zhotoven křídou. Pokud by šlo o sprejovou barvu, vyšetřovala by poškození cizí věci.

Podle DPA byl prostor před poslaneckou kanceláří Merkelové dějištěm incidentů se zjevným protiislámským motivem už několikrát. Po propuknutí uprchlické krize v roce 2015 tam dosud neznámé osoby dvakrát položily prasečí hlavy. Několikrát někdo přemaloval vývěsku na budově. Ve Stralsundu se v minulosti několikrát konaly demonstrace protiimigračního hnutí MVgida.

ČTĚTE TAKÉ: Merkelová s Macronem domlouvají reformu eurozóny. Chtějí hlubší integraci

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.