Podle špiona, který dodal kompro na Trumpa, členové ruské vlády věří, že Moskva je ve válce s Británií

RUSKO-BRITSKÉ VZTAHY

Podle špiona, který dodal kompro na Trumpa, členové ruské vlády věří, že Moskva je ve válce s Británií
Rusko vs. Británie Foto: Shutterstock
1
Svět
Echo24
Sdílet:

Podle bývalého britského špiona Christophera Steeleho si nejvyšší představitelé ruské vlády myslí, že jsou v podstatě ve „válečném stavu" s Británií. Vysoce postavení příslušníci moskevského aparátu považují zemi za nepřátelskou. Píše o tom server The Independent. Steele je ale poznamenán aférou, když se před lety přišlo na to, že kompromitující materiál na Donalda Trumpa, když poprvé kandidoval na amerického prezidenta, vypracoval právě on.

Bývalý agent MI6 Christopher Steele tuto zprávu prozradil v rozsáhlém rozhovoru pro Sky News. Hovořil také o tom, co podle něj představuje hrozbu pro Británii ze strany Ruska. „Myslí si (lidé v ruské vládě, pozn. red.), že pokud nám něco prospěje, tak je to na jejich úkor. Pokud něco prospěje jim, je to na náš úkor," řekl o rusko-britských vztazích z pohledu Moskvy bývalý špion.

„V nejvyšších kruzích Ruska jsou mocní lidé, kteří to vnímají tak, že je Rusko s Británií ve válečném střetu. A to, že to naši politici nechtějí ani uznat, ani řešit, je velký problém," myslí si Steele. Spojené státy, Spojené království a Evropská unie jsou podle něj ohroženy manévry Kremlu.

V rozhovoru došlo také na téma spisu, který Steele sestavil ohledně Donalda Trumpa a jeho možných vazbách na Moskvu před prezidentskými volbami v USA v roce 2016. Steele si stále stojí za přesností tohoto dokumentu. Informace o kompromitujících dokumentech měly pak sloužit k Trumpově vydírání.

V Rusku Steele působil dvacet let po rozpadu SSSR jako agent MI6 s diplomatickým krytím. Podle The Daily Mail spolupracoval i s někdejším ruským agentem Alexandrem Litviněnkem, otráveným v Londýně v roce 2006 poloniem. Ke zjišťování informací o kompromitujících materiálech na Trumpa si Steela najali Trumpovi političtí soupeři. Podle rozhlasové stanice BBC šlo o republikány nespokojené s Trumpovou kandidaturou.

Steele uvedl, že pozornost, které se mu dostalo poté, co byl odhalen jako autor spisu, považuje za „nechutnou a šílenou". Uvedl, že to způsobilo problémy i jeho manželce, jejíž kariéra na Úřadu pro zahraničí, Commonwealth a rozvoj (FCDO) po provalení této zprávy vyšuměla do ztracena.

„Jsem si jistý, že se jim nelíbilo, že je mou manželkou, ale myslím, že to byl spíš strach, že po nás Trump půjde a bude tvrdit různé věci, které nejsou pravda," řekl Steele. Jeho žena odešla do předčasného důchodu a nikdy nedostala věrohodné vysvětlení, proč se její kariérní vyhlídky vypařily, tvrdí její manžel.

 

Sdílet:

Hlavní zprávy

Zlobivý element establishmentu

EDITORIAL

Mělo by to tak být, že předplatitelé i čtenáři našeho týdeníku dostanou objemnější, řekněme, složku. Vedle regulérního vydání, kde najdete další text naší výraz ...

02:30

Týdeník Echo

Koupit
×

Podobné články