Brutální vraždu skandinávských turistek v Maroku si pachatelé natočili, video koluje po internetu

Vražda v Maroku

Brutální vraždu skandinávských turistek v Maroku si pachatelé natočili, video koluje po internetuAKTUALIZOVÁNO
Svět

drb

Dánské zpravodajské služby uvedly, že ověřily autenticitu videa, které zachycuje brutální vraždu jedné ze dvou evropských turistek v Maroku. „Tady je tvoje hlava, nepřítelkyně Alláha,“ měl ve videu říci útočník v marickém dialektu arabštiny arabštině (daríja). Informaci přinesly arabské (Aljazeera) i některé západní sdělovací prostředky. Marocké úřady ve čtvrtek oznámily, že už zadržely čtyři podezřelé z této vraždy.

„To je pomsta za naše bratry v Hadžinu (město ve východní Sýrii, jedna z posledních bašt IS – pozn. red.),“ říká podle marockého tisku útočník během brutálního kriminálního činu, kdy řezal, zřejmě kuchyňským nožem, do krku mladé dívky. Její hlavu měl pachatel uříznout a během toho jej nahrával jeho komplic, aby následně mohli video zveřejnit. Dívka na videu kříčí a snaží se bránit. Muž, který natáčí, proto její zmítající se tělo přišlápne nohou.

Dánské zpravodajské služby ve čtvrtek uvedly, že video, jež koluje po internetu, autentické. „PET (dánská zpravodajská služba) potvrzuje, že video, které se vyskytuje na internetu, ukazuje vraždu jedné z dvou žen zabitých v Maroku,“ uvedly úřady ve svém čtvrtečním prohlášení.

Foto:

zavražděné turistky

Těla Dánky a Norky byla nalezena v pondělí deset kilometrů od obce Imlíl. Místo slouží jako výchozí bod pro výstup na horu Túbkál, která je nejvyšším bodem Vysokého Atlasu a oblíbenou turistikou destinací. Vraždy otřásly Marokem, kde jsou útoky na cizince vzácné.

Úřad státního žalobce v metropoli Rabat ve středu v prohlášení uvedl, že podezřelý, kterého policie zadržela v úterý, měl vazby na teroristickou organizaci. O kterou skupinu se jednalo, ale neupřesnil. Marocká média napsala, že podezřelý byl zřejmě napojený na radikály z takzvaného Islámského státu. Další tři podezřelé osoby policisté zadrželi ve čtvrtek.

Foto:

tři zadržení podezřelí z vraždy turistek, Foto: marocká policie

Policie identifikovala další tři podezřelé z vraždy Evropanek, řekl zástupce bezpečnostních složek. Ti jsou ale stále na útěku.

Zavražděným turistkám nebylo ještě ani 30 let. První z nich, Maren Uelandové z Norska, bylo 28 let. Druhé dívce, Louise Vesterager Jespersenové ze Švédska o čtyři roky méně

Čtěte také: Osvobození ukrajinských námořníků je zatím v nedohlednu, Rusko krizi řešit zatím nechce