Putin: Výbuch v Petrohradu byl terorismus, pachatele zlikvidujte na místě

Útok v Petrohradě

Putin: Výbuch v Petrohradu byl terorismus, pachatele zlikvidujte na místěNOVÉ
Putin: Výbuch v Petrohradu byl teroristický čin, pachatele zlikvidujte na místě Foto:

FOTO: Reuters

1
Svět
Echo24
Sdílet:

Ruský prezident Vladimir Putin ve čtvrtek označil za teroristický čin středeční výbuch v petrohradském supermarketu, který zranil 13 lidí. Nařídil tajné službě FSB, aby při zadržení teroristů postupovala podle zákona, „avšak při ohrožení života nebrala zajatce a zlikvidovala (teroristy) na místě“, jak uvedla agentura TASS.

Putin, který sám pochází z Petrohradu, hovořil při vyznamenávání vojáků za tažení v Sýrii. Připomněl, že nedávno FSB překazila jiný teroristický útok, a také varoval, že bezpečnostní situace v Rusku by byla mnohem horší, kdyby se do Ruska vrátily tisíce či stovky teroristů, válčících v Sýrii.

Původně úřady hovořily o desítce zraněných. Zástupkyně petrohradského gubernátora dnes podle agentury Interfax upřesnila, že výbuch zranil 13 lidí, pět z nich odmítlo hospitalizaci. Pět lidí utrpělo středně těžká zranění, stav tří pacientů je uspokojivý. Dva z nich mezitím podle úřadů nemocnice opustili, hospitalizováno tak zůstává šest lidí.

Podle vyšetřovatelů ve středu večer v petrohradském supermarketu vybuchlo podomácku vyrobené výbušné zařízení o síle odpovídající výbuchu 200 gramů trhaviny trinitrotoluen, označované též TNT či tritol. Účinek zvyšovaly další destruktivní prvky.

V okamžiku exploze se v nákupním centru podle ruské televize nacházelo několik stovek lidí. Útok se odehrál jen čtyři dny před příchodem Nového roku, což je v Rusku jeden z hlavních svátků.

Čtěte také: V petrohradském zábavním centru vybuchla bomba. Zranila několik lidí

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články