Lítáme ode zdi ke zdi. Moderátorka Daniela Drtinová nejen o své knize

ECHOPRIME

Lítáme ode zdi ke zdi. Moderátorka Daniela Drtinová nejen o své knize
Týdeník

Záviš Dobiašovský

Jedna z nejznámějších tváří české žurnalistiky, moderátorka Daniela Drtinová, se rozhodla ukázat svou nemedializovanou tvář. Nedávno uvedená kniha Jako bych žila dva životy, kterou napsala spolu s básníkem Milanem Ohniskem, je osobní zpovědí, v níž otevřeně mluví o své duchovní cestě, snech a výjevech, které ji po ní vedly, či o práci, v níž zažila dvě krize České televize i řadu vrcholných politiků.

Proč jste se rozhodla napsat knihu o svém životě?

Impulz vzešel od Milana Ohniska, my jsme se seznámili díky Davidu Kollerovi (básník Milan Ohnisko je také autorem knihy rozhovorů se známým hudebníkem Who The Fuck is David Koller poz. red.), protože Milan Ohnisko mě tenkrát oslovil na takovou krátkou větu do jejich knihy. Po nějaké době od něj vzešla nabídka, jestli nechci pro nakladatelství Druhé město takovou knihu vytvořit. Dlouho jsem váhala, vlastně rok, nejdřív jsem to úplně zavrhla s tím, že jsem si to neuměla představit, ani jsem neměla tu potřebu. Rok to ve mně pracovalo, Milan se taky nedal, za což jsem mu dneska vděčná.

V čem byl problém?

Věděla jsem, že když už bych takovou knihu psala, tak bych měla otevřít věci, které o mně lidé neznají a nemůžou vědět, protože jsou ve mně hluboko ukryté. Byla pro mě těžká představa, že se budu muset ponořit a otevřít ve věcech, které jsem třeba nikdy nikomu neřekla, dokonce ani některým svým nejbližším. Zároveň, když už by taková kniha vznikala, nemělo by smysl jít jenom po povrchu. Navíc tam byl problém, že se budu muset vracet ke stávce, k roku 2000, a taky k odchodu z České televize, a to jsem jednu dobu vnímala, že je pro mě už přeplavaná voda. Tím ponorem do sebe jsem si ale nakonec prošla takovou vnitřní sebeterapií, kde jsem si spoustu věcí pojmenovala, zacvakly mi do sebe. Dneska jsem vděčná, že ta kniha je.

Celý rozhovor si můžete přečíst již nyní na EchoPrime. Nebo v tištěném vydání Týdeníku Echo. Předplatit si jej můžete zde.

Foto: Týdeník Echo