Obědy zdarma pro děti na prvním stupni? „Zdarma není nic,“ kritizuje Babišův návrh opozice

Obědy zdarma pro děti na prvním stupni? „Zdarma není nic,“ kritizuje Babišův návrh opoziceNOVÉ
Domov

obědy zdarma?

Možné plošné poskytování obědů zdarma pro děti v mateřských školách a na prvním stupni základních škol nevyloučil premiér Andrej Babiš. Děti by podle premiéra mohly obědy dostávat zcela zdarma. Jeho záměr přivítala poslankyně Kateřina Valachová (ČSSD), která sama obdobný návrh připravuje. Proti je naopak část opozice. Je možné, že některé věci jsou bezplatné, to ale znamená, že je zaplatí někdo jiný, zdarma není nic, uvádí místopředsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.

Babiš svůj záměr potvrdil v neděli televizi Nova. „Už jsem to projednával s ministrem školství, že bychom to navrhli jako návrh zákona,“ uvedl premiér. Plošné zavedení plně dotovaných obědů pro děti na prvním stupni základních a v posledním roce mateřských škol by podle premiéra český státní rozpočet vyšlo na 5 až 6 miliard korun.

Bývalá ministryně školství Kateřina Valachová v reakci na Babišův výrok uvedla, že je z Babišova postoje nadšená. Sama totiž obědy zdarma ve školních jídelnách podporuje. „Jsem nadšená. Andrej Babiš podle médií podporuje obědy zdarma pro předškoláky a pro 1. stupeň ZŠ. Skvěle, nejrychlejší by bylo, kdyby s kolegy z ANO připodepsat můj poslanecký návrh. Čekala jsem kolem návrhu urputný boj. Možná to půjde rychle. Parádní zpráva pro české děti,“ uvedla bývalá ministryně.

Obědy pro děti zdarma na základních i středních školách poskytuje například Finsko, na Slovensku jsou dotovány obědy dětem na prvním stupni. Právě v zahraničí by se premiér podle svých slov rád v otázce konkrétních opatření inspiroval. V České republice je podle Eurostatu ohroženo chudobou necelých 18 procent dětí do 17 let. Situaci se některé školy snaží řešit individuálně prostřednictvím evropských dotací spravovaných jednotlivými kraji. „Jsem z Karlovarského kraje, zastupitelka, a již jsem pro to hlasovala. Náš kraj přispívá z dotačního titulu,“ uvedla pro deník Echo24 poslankyně hnutí ANO Věra Procházková.

Rodiče platí čtvrtinu ceny

Do programu Operačního programu potravinové a materiální pomoci je v současnosti zapojeno 9 krajů, na oběd zdarma tak může dosáhnout až 10 tisíc dětí. Pro ostatní děti nyní již stát větší část oběda dotuje, rodiče doplácejí částku okolo 30 korun za oběd.

Návrh na plně dotované obědy by s největší pravděpodobností podpořili Piráti. Vše ale podle zástupce strany ve školském výboru Lukáše Bartoně závisí na tom, jaké náklady by opatření celkově přineslo. „Již dnes je dotovaná většina ceny obědů pro děti ve školách. Rádi bychom viděli finanční rozvahu, pokud by byla dotace plná,“ uvedl Lukáš Bartoň pro deník Echo24.

„Poskytnutí plné dotace u školních obědů s sebou nese mnoho žádoucích pozitivních aspektů a rádi bychom se zabývali jejím možným zavedením stejně jako nastavením kontrolních mechanismů a podmínek užití. Školní obědy zdarma vedou tam, kde je kraje přes administrativně složité dotace uplatňují už dnes,“ doplnil poslanec za Pirátskou stranu s tím,  že by opatření mohlo vést i ke zlepšení pravidelnosti školní docházky dětí ze sociálně slabých rodin a jejich začlenění do kolektivu.

„Větší logiku mají daňové slevy a bonusy“

Opačný názor zastávají zástupci dalších opozičních stran. „Obědy zdarma? To znamená, že producenti dodají do škol suroviny zdarma a kuchaři se vzdají mzdy a uvaří obědy pro děti bez nároku na odměnu? Nebo jde o další socialistický švindl v řadě ve stylu vytaháme daněmi více peněz od lidí a pak za jejich peníze budeme dělat “mecenáše”? okomentoval možné hrazení obědů poslanec ODS Jan Skopeček.

Stejný názor zastává jeho stranická kolegyně Alexandra Udženija. „Další populistický, až laciný návrh této polokomunistické vlády je na světě. Plošné obědy zdarma pro děti. Valachová na to chtěla 3 miliardy, pan Babiš chce 6. Posun Babiše od středopravého populisty ke kovanému socialistovi je zřejmý,“ uvedla 1. místopředsedkyně ODS Alexandra Udženija. „Ráda bych premiérovi připomněla, že nic není zadarmo a všechno to rozhazování musí zaplatit daňový poplatník. Pan Babiš si z nich dělá ‚dojné krávy‘, stejně jako si je udělal z evropských fondů. To se to pak vládne a podniká,“ doplnila Alexandra Udženija.

Kritikou k návrhu nešetří ani TOP 09. „Když slyším o nových plánech vlády ohledně obědů pro děti na základních školách, mám chuť navrhnout zákon s jedinou větou. ‚Nic není zdarma.‘ Je možné, že jsou určité věci bezplatně. To však pouze znamená, že je zaplatí někdo jiný,“ uvedla k návrhu místopředsedkyně TOP 09 Markéta Adamová.

Podle místopředsedy KDU-ČSL Mariána Jurečky je rodiny nutné podporovat, obědy zdarma však podle něj nejsou nejvhodnější formou. „Víc než obědy zdarma by dávalo daleko větší logiku ponechat poctivě pracujícím rodičům více peněz díky vyšším slevám na dani a daňovým bonusům, aby si mohli zaplatit nejen oběd pro své děti, ale také kroužky a další potřebné výdaje pro výchovu dětí,“ uvedl Marián Jurečka.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Proč nechce vláda přidat učitelům? Chtějí mít na konci roku lepší čísla, tvrdí Bartoň

Ministr Toman chce obchodním řetězcům zakázat tisk slevových letáků

Související články