Experiment v Seattlu bez policie odnesli místní obyvatelé, teď žalují město
AUTONOMNÍ ZÓNA
„Autonomní zóna“ v americkém Seattlu už je téměř opuštěná a místní policie se připravuje na návrat do ulic. Následky experimentu, při němž se protestujícím proti policejní brutalitě a rasismu v USA podařilo vyhnat místní policisty ze stanice a ustanovit dočasnou „vládu“ nad čtvrtí, se však budou teprve řešit. Místní obyvatelé i majitelé podniků se totiž rozhodli podat hromadnou žalobu na město za to, že s jeho svolením byl déle než dva týdny „blokován, okupován a vandalizován“ jejich majetek. Starostka Jenny Durkanová už dříve přiznala, že nechat prostor bez dozoru policie byla chyba. O situaci informovala americká CNN.
Z části Capitol Hill se policie stáhla před téměř třema týdny po opakovaných násilných střetech s demonstranty. Ti zde podobně jako lidé v nespočtu dalších amerických měst po zabití neozbrojeného černocha George Floyda protestovali proti rasovým nespravedlnostem a policejní brutalitě. Když strážci zákona vyklidili místní policejní stanici, demonstranti oblast na jihu uvedené čtvrti prohlásili za „autonomní zónu“. Zóna fungovala s tichou podporou úřadů (více jsme o životě v experimentální komunitě psali zde).
V minulém týdnu však sami demonstrující na twitterovém účtu “autonomní zóny“ uvedli, že se oblast postupně vylidnila a zůstávají tam už pouze desítky lidí. Vyzvala proto příznivce, ať přesunou svůj protest do virtuálního prostoru. Starostka Jenny Durkanová navíc v úterý informovala o tom, že se do čtvrti vrátí v nejbližší době policisté, s prohlášením přišla poté, co se v okupované oblasti o víkendu dvakrát střílelo. Poukazovala při tom právě i na dopady na místní obyvatele a firmy a uznala, že nebylo správné nechat čtvrť bez policejního dozoru. Přesto, že v zóně nezůstává příliš protestujících, s vyklizením bariér a ulic má město potíže. Naposledy v pátek se podle místních médií podařilo odklidové práce demonstrantům zablokovat.
JUST IN: Seattle Mayor Jenny Durkan’s office says Seattle PD won’t return to the East Precinct today, inside the Capitol Hill Occupied Protest zone, known as CHOP, after city crews were blocked by protesters from entering the area this morning.
— Preston Phillips (@PrestonTVNews) June 26, 2020
DETAILS: https://t.co/g2TjgZ3u1j pic.twitter.com/sbTYE1Ktbt
Podle advokátní kanceláře Calfo Eakes LLP, která obyvatele zastupuje, její klienti sice podporují právo na protest proti „systémovému rasismu a policejní brutalitě“, nicméně okupace prostoru výrazně narušila běžný život a způsobila jim finanční potíže. „Po více než dva týdny, s plným vědomím a účastí města, byl majetek našich klientů blokován, zabarikádován, okupován a vandalizován,“ uvedla advokátní kancelář.
Místní obyvatelé a obchodníci podle právníků říkají, že se museli potýkat s neustálým obtěžováním, ztrátou příjmů, poškozením majetku a nemožností bezpečně vstupovat či opouštět své domovy či podniky. „Žaloba našich klientů volá po ukončení bezprecedentního rozhodnutí města dovolit a podporovat okupaci osobního majetku celé čtvrti a nechat ji bez kontroly policie,“ uvedla advokátní kancelář.
Vlna manifestací, jakou země nezažila od 60. let minulého století, zachvátila Spojené státy před čtyřmi týdny po smrti Afroameričana Floyda. Tomu při zatýkání ve městě Minneapolis bělošský policista několik minut klečel na krku, ačkoli zatýkaný opakovaně říkal, že nemůže dýchat. Floyd byl krátce po zákroku prohlášen za mrtvého.