Frankovy ostatky chce rodina pohřbít v katedrále v centru Madridu

španělský diktátor

Frankovy ostatky chce rodina pohřbít v katedrále v centru MadriduNOVÉ
Bývalý španělský diktátor Francisco Franco Foto:

Foto:  Iker rubí / Wikimedia Commons

Domov

Bývalý španělský diktátor Francisco Franco, jehož ostatky chce španělská vláda do konce roku exhumovat z památníku v Údolí padlých, bude možná pohřben v majestátní katedrále Panny Marie Almudenské v centru Madridu. Toto místo si zvolila Frankova rodina poté, co jí k výběru nové hrobky vyzvala španělská vláda. Madridské arcibiskupství v pondělí oznámilo, že proti tomu nic nenamítá, informovala agentura Europa Press.

"Nemáme s tím žádný problém. Církev vždy dokázala přijmout všechny," uvedl madridský arcibiskup Carlos Osoro. Zároveň připomněl, že Frankova rodina má v katedrále hrobku, která je jejím vlastnictvím. Pohřbena je v ní mimo jiné Frankova dcera Carmen, která zemřela loni v prosinci.

Podle deníku El País se ale španělská vláda obává, aby se z hrobu nestalo poutní místo. Generál Franco, který vládl zemi do své smrti v roce 1975, má ve Španělsku stále mnoho příznivců. Ti ho obdivují mimo jiné jako obránce katolické víry proti komunistům či za to, že ušetřil zemi bojů ve druhé světové válce.

Katedrála Panny Marie Almudenské leží v samém centru Madridu, je hojně navštěvována turisty a pořádají se v ní také státní pohřby. V březnu 2004 se tam konala například i mše za téměř dvě stovky obětí teroristických útoků z 11. března a v květnu téhož roku se v ní oženil nynější španělský král Felipe VI.

Španělská socialistická vláda schválila dekret o odstranění Frankových ostatků z památníku v Údolí padlých nedaleko Madridu letos v srpnu, v září dokument potvrdili těsnou většinou poslanci. Franco je v Údolí padlých pohřben spolu s 34.000 oběťmi z obou táborů španělské občanské války, kterou v roce 1936 pučem rozpoutal a která stála za tři roky životy půl milionu lidí. Vláda chce, aby z místa byl důstojný památník obětí války.

Španělská vláda nechala na rodině, aby sama rozhodla, kde bude Franco pohřben. Pokud by se k tomu rodina nevyjádřila, rozhodl by kabinet "o důstojném místě", kam ostatky uloží, uvedla v srpnu viceministryně vlády Carmen Calvová.

Frankova rodina minulý týden zaslala ministerstvu spravedlnosti stížnost, v níž argumentuje, proč je podle ní přemístění ostatků nelegální. Zároveň ale uvedla, že v případě exhumace chce ostatky pohřbít v madridské katedrále. Podle místních médií však tato stížnost nemůže zvrátit vládní dekret, který schválil parlament.

Čtěte také: Diaktátor Franco opustí po desítkách let svou hrobku, schválil španělský parlament

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.