1 Pomoc v rozeznávání cílů

Google si zakázal vývoj zbraní. Smlouvu s Pentagonem neprodlouží

, , NOVÉ

Témata: , , ,

Společnost Google, která se zaměřuje na výzkum umělé inteligence, přehodnotila svůj pohled na etickou stránku vývoje těchto technologií. Reagovala tak na protesty zaměstnanců proti poskytování technologie umělé inteligence americkému ministerstvu obrany v rámci projektu Maven.

Když společnost oznámila, že poskytne Pentagonu technologii, která pomůže armádě snáze rozeznávat drony zachycené cíle, tedy včetně těch lidských, několik zaměstnanců dalo rovnou výpověď. Další tisíce jich poté podepsalo protestní petici, která s takovýmto využitím umělé inteligence nesouhlasí.

V reakci na to společnost Google oznámila, že smlouvu s ministerstvem obrany, která končí v příštím roce, neobnoví. Následně společnost vydala prostřednictvím výkonného ředitele Sundara Pichaie prohlášení, v němž slibuje, že nebude vyvíjet a poskytovat umělou inteligenci projektům, jejichž účelem je působit škody nebo ubližovat.

„Tam, kde bude existovat riziko nějakého zneužití, budeme spolupracovat pouze, pokud budeme věřit, že míra užitku výrazně překoná míru rizika a učiníme pro to veškerá bezpečnostní opatření,“ dodává v prohlášení výkonný ředitel Sundar Pichaie.

Ačkoliv v prohlášení stojí, že společnost nebude nadále spolupracovat na vývoji zbraní nebo technologií určených primárně k ničení a zabíjení, ve spolupráci s armádou bude Google pokračovat. „Chceme, aby bylo naprosto jasné, že nebudeme vyvíjet umělou inteligenci pro zbraňové systémy, zároveň však budeme pokračovat ve spolupráci s vládami a armádou v mnoha dalších oblastech,“ píše v prohlášení Sundar Pichai. Má se jednat například o oblasti kyberbezpečnosti, vojenského výcviku či zdravotní péče o válečné veterány.

První mise projektu Maven

Projekt Maven byl spuštěn v dubnu 2017 a jeho první misí se stala automatizace rozpoznávání vojensky významných objektů (lidí, vozidel, staveb) v záběrech natočených bezpilotními letouny. Videa ve vysokém rozlišení se hromadí na amerických základnách a armádní nástroje už je nestíhají analyzovat. Pentagon chtěl první formu „algoritmického válčení“ zprovoznit do prosince 2017, což se mu podle Wired bez problému podařilo.

O zapojení Googlu do operace informoval poprvé server Gizmodo až na začátku března. Společnost o roli v projektu veřejně nehovořila, ale o měsíc později vyzvalo v otevřeném dopise 3100 zaměstnanců vedení, aby od armádního kontraktu odstoupila.

Čtěte také: Evropská komise chce dát pokutu Google. Může vyměřit až 11 miliard dolarů

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Z nového čísla Kurdové čelí turecké invazi v Sýrii. Oddechový čas skončil

Echo týdne: Kurdistán, Norsko, fotbal ● Svět: Facebook zaléhává na matrace ● Esej: Když Češi pohřbívali boha ● Kauza: Politici nejsou schopni zkrotit… koloběžky ● Recenze: Jako Salieri a Mozart

Proč Češi zaostávají v cizích jazycích Jen 27 procent lidí u nás věří, že se domluví anglicky
Za chajdou schovaná SPECIÁL ARCHITEKTURA
, ,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.