Proč nemají pozvánku na Hrad? Stoupenci ústavní žaloby by měli trauma, míní Zeman
Udílení státních vyznamenání
Zákonodárci, kteří podpořili ústavní žalobu na prezidenta Miloše Zemana, by měli z pozvání na oslavy státního svátku 28. října na Pražském hradě trauma. Zeman to prohlásil v pořadu TV Barrandov Týden s prezidentem. Podle dosavadních informací nedostala pozvánku na udílení státních vyznamenání na Hradě řada politiků ze stran, které žalobu na Zemana podporovaly.
Prezident zopakoval svůj výrok z minulých let, že na oslavy 28. října nezve lidi, kterým by působilo utrpení poslouchat jeho projev. „Občas registruji, že si někdo stěžuje, že nebyl pozván. Já si myslím, že jde o lidi, kteří nemají příliš vlídný pocit k tomuto státnímu svátku a osobě prezidenta, a tak jim nebudu působit duchovní trauma, že by tam museli trpět,“ řekl.
Na otázku, zda se seznam nepozvaných shoduje se seznamem podporovatelů ústavní žaloby, odpověděl, že se jedná o stejný případ. „Jestliže podpořili ústavní žalobu na prezidenta, pak lze opět očekávat ono psychické trauma, když by museli poslouchat můj projev, udělování státních vyznamenání a tak dál,“ prohlásil.
Pozvánku na udělování státních vyznamenání na Hradě 28. října letos zatím nedostal například předseda senátorského klubu SEN 21 Václav Láska, zatímco v minulých letech byl pozván vždy. Láska byl jedním z iniciátorů přípravy ústavní žaloby na Zemana. Podle Lásky se Zeman snaží změnit nynější parlamentní systém na poloprezidentský.
Pozváni na udílení vyznamenání nebyli také třeba místopředsedové Sněmovny Petr Fiala (ODS) a Vojtěch Pikal (Piráti) či představitelé sněmovních stran TOP 09, KDU-ČSL a STAN. Právě poslanci ODS, Pirátů, TOP 09, KDU-ČSL a STAN na konci září hlasovali pro předložení žaloby. Poslanci vládních ANO a ČSSD spolu se zástupci KSČM a SPD, kteří mají ve Sněmovně dohromady pohodlnou většinu, ale žalobu nepodpořili. Sněmovna tak souhlas s předložením žaloby nedala.