Jsme západoevropská strana v postkomunistické Evropě. Tak se vidí Piráti
ECHOPRIME
Slušný výsledek koalice České pirátské strany a Starostů a nezávislých – téměř 16 procent hlasů a 37 poslanců – byl, jak známo, upraven kroužkováním. Piráti mají pouze čtyři poslance a budou ovšem mít tři ministry. Co strana, která na jaře platila za favorita voleb, dělá dnes? Pozvání do Salonu Týdeníku Echo přijali Mikuláš Ferjenčík, který měl na starosti volební kampaň, europoslanec Mikuláš Peksa a kandidát na ministra zahraničí Jan Lipavský.
V jakém stavu vaše strana po těchto volbách je? Přece jen to z vašeho pohledu dopadlo špatně.
Ferjenčík: Myslím, že v lepším než před volbami. Žádné straně neprospívá, když jsou její volební výsledky o hodně lepší než její vnitřní síla. Minule jsme sílu naší organizace příliš předběhli dobrými volebními výsledky, což vytvářelo problémy dovnitř. Ty teď máme prostor řešit.
Co to bylo za problémy?
Ferjenčík: Ve chvíli, kdy máte 1200 členů, z toho je 300 komunálních zastupitelů, 100 krajských zastupitelů a 20 poslanců, není jednoduché garantovat na všech úrovních dostatečnou úroveň. Rostli jsme rychle, nebyl čas zastavit se a říci si, jestli vnitřní procesy, nastavené v době, kdy nás bylo 300, ještě vyhovují. Jinak my jsme politicky oslabili a současně nepřišli o voliče, což je unikátní situace. Můžeme debatovat o tom, jaký poměr PirStanu byli voliči Pirátů a jaký STAN, ale podle našich interních průzkumů minimálně půlka byla pirátská. Velká většina voličů naší koalice nekroužkovala. Tuším že 60 procent lístků bylo úplně bez kroužků. Ti lidé volili celou koalici a myslíme, že spíš kvůli nám. Také lze předpokládat, že přeliv od nás ke Spolu tvořili spíš voliči Starostů.
Lipavský: Doplnil bych, že strana je teď semknutější lidsky, i když vedeme spory, a asi všichni čekají, jak dopadne pirátské referendum o vládě. Čeká se, jak dopadne volba celostátního fóra a předsednictva v lednu. Nemění se ale to, že s Piráty přišla do politiky úplně nová generace lidí. Ostatní politické projekty vznikaly tak, že se buď politická strana rozpadla, nebo nasála už zaběhnuté talenty, lidi s řadou praktických zkušeností. My se to učíme za chodu. Nedá se to vyčíst z knížek, politický provoz se musí zažít. V naší straně se kumuluje suma zkušeností, i proto souhlasím s tím, co říkal Mikuláš – že nás ten neúspěch paradoxně spíš posílil.