1 VÁLKA V JEMENU

Soumrak saúdského masakrování? Mírová jednání o Jemenu začnou podle Mattise v prosinci

NOVÉ

Témata: , , ,

Mírové rozhovory mezi jemenskou vládou a šíitskými povstalci se patrně uskuteční na začátku prosince ve Švédsku, oznámil ve Washingtonu americký ministr obrany James Mattis.

Novinářům podle agentury Reuters také řekl, že Saúdská Arábie a Spojené arabské emiráty, které jsou součástí vojenské koalice podporující jemenskou vládu, zastavily ofenzivu v okolí přístavu Hudajdá. Toto město je klíčové pro dopravu humanitární pomoci do země.

Už v pondělí šíitští povstalečtí Húsíové oznámili, že zastavují útoky na arabskou koalici. Jemenská vláda mezitím potvrdila zmocněnci OSN pro Jemen účast na chystaných mírových jednáních.

Jemenská válka začala v roce 2014, kdy šíité, za nimiž stojí Írán, obsadili metropoli Saná a postupovali do dalších částí země. V roce 2015 do bojů na straně vlády vstoupila koalice vedená Rijádem; jemenská vláda odešla do exilu a později se přesunula do Adenu. Boje na jihu stále trvají. Válku nepřežilo nejméně 10 000 lidí.

O válce v Jemenu se nyní hovoří především v souvislosti s dětmi, které v zemi trpí hladem. Podle nejnovějšího sdělení nevládní organizace Save the Children mohlo od začátku konfliktu zemřít na nemoci a podvýživu až 85 000 dětí ve věku do pěti let.

Světový program pro výživu nedávno oznámil, že plánuje zdvojnásobit potravinovou pomoc Jemenu s cílem zabránit hladomoru. Pomoc má podle plánu dostat 14 milionu Jemenců. „V Jemenu panuje nejrozsáhlejší hlad na světě. Miliony lidí žijí na pokraji hladomoru a situace se každým dnem zhoršuje,“ uvedla organizace v prohlášení.


Čtěte dále: Tisíce mrtvých civilistů. USA přestanou doplňovat palivo letounům Saúdů v bojích v Jemenu

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.


Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.