Soumrak saúdského masakrování? Mírová jednání o Jemenu začnou podle Mattise v prosinci
VÁLKA V JEMENU
Mírové rozhovory mezi jemenskou vládou a šíitskými povstalci se patrně uskuteční na začátku prosince ve Švédsku, oznámil ve Washingtonu americký ministr obrany James Mattis.
Novinářům podle agentury Reuters také řekl, že Saúdská Arábie a Spojené arabské emiráty, které jsou součástí vojenské koalice podporující jemenskou vládu, zastavily ofenzivu v okolí přístavu Hudajdá. Toto město je klíčové pro dopravu humanitární pomoci do země.
Už v pondělí šíitští povstalečtí Húsíové oznámili, že zastavují útoky na arabskou koalici. Jemenská vláda mezitím potvrdila zmocněnci OSN pro Jemen účast na chystaných mírových jednáních.
Jemenská válka začala v roce 2014, kdy šíité, za nimiž stojí Írán, obsadili metropoli Saná a postupovali do dalších částí země. V roce 2015 do bojů na straně vlády vstoupila koalice vedená Rijádem; jemenská vláda odešla do exilu a později se přesunula do Adenu. Boje na jihu stále trvají. Válku nepřežilo nejméně 10 000 lidí.
O válce v Jemenu se nyní hovoří především v souvislosti s dětmi, které v zemi trpí hladem. Podle nejnovějšího sdělení nevládní organizace Save the Children mohlo od začátku konfliktu zemřít na nemoci a podvýživu až 85 000 dětí ve věku do pěti let.
Světový program pro výživu nedávno oznámil, že plánuje zdvojnásobit potravinovou pomoc Jemenu s cílem zabránit hladomoru. Pomoc má podle plánu dostat 14 milionu Jemenců. „V Jemenu panuje nejrozsáhlejší hlad na světě. Miliony lidí žijí na pokraji hladomoru a situace se každým dnem zhoršuje,“ uvedla organizace v prohlášení.