15letý mladík prolomil hesla šéfa CIA

Británie soudí hackera

15letý mladík prolomil hesla šéfa CIANOVÉ 1
Svět
Sdílet:

Kanu Gamblovi bylo pouhých patnáct let, když v roce 2015 získal přístup k heslům, osobním informacím, bezpečnostním údajům, seznamům kontaktů tehdejšího šéfa CIA Johna Brennana, citlivým dokumentům o operacích v Afghánistánu a Iráku i dvaceti tisících zaměstnanců FBI, píše The Telegraph.

K útokům docházelo z Gambleova domova v britském městě Leicester. Gabmle, který je obviněn z deseti trestných činů, se nejdříve zaměřil na tehdejšího šéfa CIA Johna Brennana. Teenager se obsluze hovorů amerického telekomunikačního operátora Verizon Communications představil nejdříve jako zaměstnanec společnosti a pak jako samotný Brennan, k jehož účtu se chtěl Gamble dostat. Zpočátku mu byl přístup odepřen, protože nevěděl jméno Brennanova prvního mazlíčka, ale při dalším volání už obsluha změnila bezpečnostní otázky a mladík dosáhl svého.

Stejným způsobem se dostal k jeho účtu poskytovatele internetových služeb America Online (AOL). Nakonec se tak mohl Gamble dostat k Brennanovým e-mailům, kontaktům, účtu iCloud, dokonce i iPadu jeho ženy. 

Dostal se i do zpravodajské databáze, tentokrát k tomu využil jména zástupce ředitele FBI Marka Guiliana. Po získání přístupu do databáze FBI se Gamble chlubil tím, že získal jména tisíce zaměstnanců včetně důstojníka odpovědného za zastřelení osmnáctiletého černého mladíka Michaela Browna ve Fergusonu v Missouri. Gamble se ale zaměřil i na ministra vnitřní bezpečnosti USA Jeha Johnsona a ředitele národního zpravodajství tehdejšího amerického prezidenta Baracka Obamy Jamese Clappera.

Informace o dvaceti tisících zaměstnanců FBI

Gamblovy útoky skončily v únoru 2016 poté, co získal přístup k síti amerického ministerstva spravedlnosti včetně detailů o dvaceti tisících zaměstnanců a spisech. Mezi nimi byly i informace o ropné skvrně Deepwater Horizon, která v roce 2010 způsobila největší zamoření pobřežních vod ropnou skvrnou v historii Spojených států. FBI a americká tajná služba okamžitě kontaktovaly britskou policii, která ho následně zadržela u něj doma.

Gamble se doznal a byl propuštěn na kauci pod podmínkou, že se zúčastní vynesení rozsudku. Obžaloba mladíka vinila z osmi pokusů o hacknutí počítačů americké administrativy a dvou neoprávněných jednání s úmyslem narušit a zpomalit provoz konkrétního počítače. 

Lékařští odborníci na Gamblovu obhajobu v pátek u soudu v britském Leicesteru tvrdili, že obviněný trpí autismem. Podle prokurátora byly jedním z Gamblových motivů sympatie k Palestincům. Sám Gamble založil i propalestinskou skupinu „Crackas With Attitude“. Dalším faktorem bylo jeho přesvědčení, že Američané „zabíjejí nevinné civilisty“. Termín rozsudku zatím nebyl zveřejněn. 

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Hackeři z KLDR ukradli tajné materiály z jihu. I postup na odstranění Kima

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články