Rostoucí počty svateb zařízl covid, v příštím roce může nastat boj o termíny
ANTIGENNÍ TESTOVÁNÍ
Vládní opatření kvůli koronaviru vedla ke konci nepřetržitého růstu počtu sňatků, který se odehrával v posledních několika letech. V březnu padlo uzavírání nových svazků dokonce na více než stoleté minimum a jarní útlum už lidé letos podle Českého statistického úřadu nedoženou.
Počet nově uzavřených manželství stoupal nepřetržitě od roku 2014, letos však ženichům a nevěstám zkomplikovala plány koronavirová situace. „V prvních třech čtvrtletích letošního roku bylo uzavřeno něco málo přes 38 tisíc sňatků, což je o pětinu méně než za stejné období roku 2019,“ uvedla Terezie Štyglerová, vedoucí oddělení demografické statistiky ČSÚ.
Podle Štyglerové se jarní útlum způsobený opatřeními kvůli koronaviru nepodařilo vykompenzovat ani v průběhu léta či na podzim. Měsíce srpen a říjen byly přitom podle předběžných údajů bohatší na sňatky než v loňském roce, dodala Štyglerová.
Dá se tak podle ní očekávat, že se část lidí bude snažit odložené svatby dohnat v době, kdy se epidemická situace zlepší. V současnosti se situace v Česku stále zhoršuje, v pátek země přechází do vyššího stupně rizika protiepidemického systému.
Podle statističky tak může dojít k tomu, že naroste zájem o pro svatebčany atraktivní termíny a úřady, které mohou za den zvládnout jen určitý počet svateb, tak nebudou schopné vyhovět všem svatebčanům. „Sňatky obyvatel ČR jsou sezónně rozloženy velmi nerovnoměrně,“ uvedla Štyglerová s tím, že roli hrají například i atraktivní číselné kombinace či dny v týdnu.
Předvídat, zda situace povede k narůstání sňatků v dalších letech, se podle statističky dá těžko. „Jak velká část obyvatelstva sňatek nakonec vzdá, to je těžké odhadnout,“ řekla. Příklady z minulosti však ukazují, že výkyv směrem k úbytku sňatků pak vede i k výkyvu na opačnou stranu v dalších letech.
Častěji se podle Štyglerové týkají víceletých období, ale existují i příklady výkyvů z roku na rok. Příkladem výkyvu po letech snížených počtů svateb tak může být například rok 1920, kdy se počet sňatků výrazněji zvedl po první světové válce.
Koronavirus ale nepřál ani rozvodům. Od začátku roku úřady pravomocně ukončily 15 700 manželských svazů, meziročně o 2200 méně. K poklesu rozvodovosti mohlo podle statistiků přispět omezení činnosti soudů v době nouzového stavu.
Česko bylo letos od 12. března do 17. května v nouzovém stavu, nyní je v něm opět od 5. října a platit by měl zatím do 23. prosince. V době nařízených opatření povolila vláda jen malé svatby s tím, že svatebčané musí nosit roušky. Restaurace byly uzavřené a omezilo se i fungování úřadů či soudů.
Mezi lety 2014 a 2019 podle ČSÚ počet uzavřených manželství rostl. Loni jich bylo kolem 55 000. Nejvíce svateb bylo v novém tisíciletí v roce 2007, a to zhruba 57 200. Nejoblíbenějším měsícem pro uzavření sňatku byl v uplynulých letech červen, nejméně oblíbený pak byl leden. Nejčastěji se lidé brali v sobotu. Čtvrtinu sňatků tvořily sňatky opakované, v naprosté většině šlo o druhé manželství.