OBRAZEM: „Aby i Praha zrudla jak májové třešně,“ hřímala na Výstavišti Semelová

Setkání KSČM

OBRAZEM: „Aby i Praha zrudla jak májové třešně,“ hřímala na Výstavišti SemelováAKTUALIZOVÁNO
Domov

jhr Echo24

Čeští politici, kteří schvalovali spojenecký útok na Sýrii, se jen zbaběle krčili a servilně této agresi přizvukovali, prohlásila před stovkami podporovatelů KSČM kandidátka na pražskou primátorku Marta Semelová. Komunisté první máj využili k představení kandidátů do pražského zastupitelstva a Senátu pro podzimní volby. Na každoroční akci ke Křižíkově fontáně na pražském Výstavišti letos nedorazil Milouš Jakeš, omluvil se kvůli nemoci. Naopak tradičně přišli také odpůrci komunistů. Antikonfliktní tým musel na místě řešit i několik střetů mezi příznivci KSČM a lidmi mávajícími vlajkami USA, NATO či Ukrajiny. 

Komunistům hrála na Výstavišti dechovka, kterou na pódiu před polednem vystřídali politici. Přihlížejícím se vedle Semelové představil i bývalý místopředseda strany Jiří Dolejš, pražský zastupitel Ivan Hrůza nebo člen KSČM Karel Skoupil. Na místě byly také stánky s občerstvením, propagačními materiály jako Haló noviny či knihy. Vystoupení prokládaly česká i slovenská hymna nebo píseň práce.

Podívejte se, jak si komunisté připomínali 1. máj písní práce: 

Hlavní pozornost na sebe na pódiu strhávala bývalá poslankyně Marta Semelová. V příkrém projevu se strefovala do kritiků KSČM, když se nechala slyšet, že jejich oslavy výročí vzniku samostatného československého státu jsou „falešné a pokrytecké“. „Připravují se oslavy státu, který neexistuje. A ti, kdo mají plnou pusu Československa a zmíněných oslav, se na jeho rozbití nezřídka podíleli. Lidí se nikdo neptal,“ prohlásila k posluchačům. Podle ní se hodnoty vytvořené socialistickými politiky za demokratického režimu rozkradly. 

Semelová se rovněž ostře opřela do Spojených států, řekla o nich, že se pasovaly do role světového četníka. „Spolu s svými věrnými destabilizují země a pak si nasazují masku spasitele,“ prohlásila v narážce na nedávný útok spojených sil na Sýrii. „Odsuzuji ty představitele české vlády a politické scény, který se zbaběle přikrčili a servilně přizvukovali této agresi,“ dodala. Politička chce také podat trestní oznámení na jednoho z odpůrců setkání, jehož transparent naznačoval rovnítko mezi nacismem a komunismem. Podle ní jde o znevažování obětí druhé světové války. Projevy odpůrců kritizoval i Dolejš, jehož projev se jinak zaměřoval na sociální otázky.

Podívejte se na část projevu Marty Semelové:

Strana také na Výstavišti zopakovala některé ze svých tradičních programových bodů. Hlavním problémem hlavního města je podle komunistických kandidátů do zastupitelstva nedostatek bytů. Podle Semelové je hanbou kapitalistického režimu, že se lidé musejí bát, aby neskončili pod mostem. Dalším tématem, které kandidáti zdůraznili, byla doprava. Například MHD by měla být podle KSČM zdarma a Libeňský most, o kterém se v metropoli v posledních týdnech živě diskutuje, by se neměl bourat a rozšiřovat.

Na setkání dorazila rovněž skupinka odpůrců KSČM. Její členové mávali americkými vlajkami či vlajkami NATO, Evropské unie a Ukrajiny. Drželi transparenty namířené proti straně. „Evropa je náš domov. Chcete-li na Východ, táhněte na Sibiř!,“ stálo na jednom. Jiný nesl nápis „Rudý zrůdy“. Po zaznění některého z projevů se z davu protestujících ozývala slova „hanba, hanba!“. Ostraha na místě musela řešit několik slovních sporů i drobných strkanic, které mezi tábory vypukly, všechno však dokázala vyřešit domluvou. 

Čtěte také: Česko slaví 1. máj. Schází se komunisté, anarchisté i homosexuálové

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.