Skoro polovina mladých lidí si myslí, že zažije třetí světovou válku
Třetí světová válka?
Většina mladých lidí nevidí budoucnost příliš příznivě, zjistil nejnovější průzkum Červeného kříže. Skoro padesát procent z nich si myslí, že zažijí třetí světovou válku. Přibližně stejné množství předpokládá, že v budoucnu budou použity nukleární zbraně.
Mileniálové považují válku za jeden z pěti největších problémů světa, vyjádřili se také silně proti zbraním hromadného ničení. Dva z pěti jedinců, kteří žijí v zemích bez konfliktu, si pak myslí, že se jich v budoucnu nějakým způsobem válka dotkne.
Více než dvě třetiny dotazovaných řekly, že jsou proti nukleárním zbraním. Nejvíce se proti nim staví respondenti ze Sýrie (98 %), Kolumbie (93 %) a Ukrajiny (92 %), naopak nejméně v Nigérii (68 %) a USA (73 %).
Zarážející je přístup k mučení. Celkem 37 % dotazovaných věří, že mučení je v určitých situacích přijatelné, a to i po seznámení s Úmluvou proti mučení a jinému krutému, nelidskému či ponižujícímu zacházení nebo trestání. K tomu 15 % uznává machiavellistický přístup, tedy že k dosažení vítězství je povoleno vše.
Prezident Mezinárodního výboru Červeného kříže Peter Maurer nad výsledky vyjádřil obavu: „Odhady mileniálů odráží růst dehumanizace a polarizace ve společnosti. Pokud mají pravdu s třetí světovou válkou, tak země a regiony budou obrovsky trpět.“
Ne všechny výsledky jsou však pesimistické. Tomu, že válce se dá předejít, věří 74 %, jen o procento méně by pak poskytlo pomoc lidem zasažených konfliktem.
I přes vysokou obavu z nukleárního útoku mladí lidé stále vidí jako největší hrozbu korupci, nezaměstnanost a chudobu.
Průzkum zkoumal názor na válku 16 000 lidí v 16 zemích. Vzorek byl vybrán tak, že přibližně jedna třetina dotazovaných žije v oblasti, která je zasažena válečným konfliktem jako například Sýrie a Afghánistán.