Rychetský kritizoval vládu za komická opatření. „Prezidentem? Nikdy“

ŠÉF ÚSTAVNÍHO SOUDU O KORONAKRIZI

Rychetský kritizoval vládu za komická opatření. „Prezidentem? Nikdy“
Pavel Rychetský. Foto: Jan Zatorsky
Domov

Echo24

Předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský vyloučil svou kandidaturu na prezidenta, jeho místo je prý v oblasti ústavního práva. V pořadu Partie Terezie Tománkové na CNN Prima News také kritizoval mnohá nesmyslná nařízení vlády. Za komický označil například zákaz zpěvu nebo zákaz pití z kelímků zakoupených u okýnek. Kritizoval, že vláda dělá pohodlné kroky: zavřela školy, což ji zdánlivě nic nestojí, ale zavřít podniky si netroufla.

O Rychetského kandidatuře na hlavu státu se mluví dlouhodobě, předseda ústavního soudu to nicméně odmítl. „To je funkce, o kterou se v žádném případě nechci nikdy ucházet,“ odmítl v rozhovoru. „Můj naturel je jiný a to je role právníka a ochrana ústavního pořádku,“ dodal. To je podle něj spjato právě s funkcí ústavního soudce, nikoliv prezidenta republiky.

Podobně jako mnozí jiní se Rychetský opřel do kabinetu Andreje Babiše za jeho nepromyšlená opatření, která označil za lapsy. „Vláda se ukvapila, když zakázala bohoslužby. Zákaz zpěvu byl komický, to samé že si můžu u okýnka koupit něco do kelímku, ale nemůžu si to vypít. To byly lapsy. To byly neuvážené kroky, které neposílí důvěru,“ sdělil šéf Ústavního soudu.

„Vláda dělá kroky, které jsou lehké, pohodlné. Zavřít školy, to je něco, co ji moc nestojí. Zavřít fabriky si netroufla. Přitom do těch firem jezdí tisíce lidí každý den. Prostředky MHD, tam si myslím, že je největší riziko – to vláda z úzkoprsých důvodů neudělala,“ doplnil.

Rychetský se rovněž lehce rozpovídal o svém vztahu s prezidentem Milošem Zemanem, když řekl, že rozhodnutí hlavy státu nakonec Rychetskému neudělit státní vyznamenání vlastně přivítal. „Je to jisté východisko, to neudělení. Pravda je, že mi bylo z Hradu telefonicky sděleno, že mi bylo uděleno. Pravda je, že jsem s tím udělením měl trochu problémy a ty problémy odpadly,“ prohlásil. Naznačil také jisté neshody se současným prezidentem. „Byly doby, když jsme si dost rozuměli, a ty doby už dlouho nejsou,“ uvedl.

„S opatřeními budeme do konce roku“

Obavy lidí o ztrátu svobod beze Rychetský vážně, získat svobodu není jednoduché. „Když se to podaří, tak mají lidé pocit, že je to samozřejmost, až když o ni přijdou, tak v ten okamžik začnou litovat. Já si myslím, že mají pravdu ti moji kolegové, kteří začínají mít strach, že se svoboda vytrácí,“ řekl.

Rychetský nevyloučil, že s protipandemickými opatřeními bude muset česká společnost žít až do podzimu nebo do konce roku. Zdůraznil, že on sám důsledně dodržuje všechna opatření, i když o nich třeba pochybuje. „To je minimum, co my občané můžeme dělat,“ řekl.

Předseda Ústavního soudu již byl očkován oběma dávkami vakcíny proti koronaviru. Odmítače očkování označil za hlupáky. „Mně to připadá jako tak veliká míra hlouposti. Očkování je jeden z největších zázraků, které zachránilo miliony životů.
Ti, kteří to zpochybňují, jsou podle mě hlupáci,“ nechal se slyšet šéf Ústavního soudu. Nechtěl ale jmenovat konkrétní osoby, přitom redaktorka se ho ptala na osobu exprezidenta Václava Klause.

Pořad se nevysílal živě, byl předtáčen už 28. března.