Kaczyńského strana porazila proevropskou opozici

Kaczyńského strana porazila proevropskou opoziciNOVÉ
Polská vládní strana Právo a spravedlnost (PiS) Jaroslawa Kaczyńského vyhrála nedělní volby do Evropského parlamentu Foto:

FOTO: Shutterstock

Svět

Eurovolby v Polsku

Echo24

Polská vládní strana Právo a spravedlnost (PiS) Jaroslawa Kaczyńského vyhrála nedělní volby do Evropského parlamentu. Podle výsledků, které v pondělí ráno zveřejnila státní volební komise po sečtení téměř 96 procent hlasů, konzervativní a nacionalistická formace získala 46,01 procenta hlasů, zatímco opoziční Evropská koalice 37,9 procenta.

Výsledky podle televize TVN 24 ukázaly rozdělení země: západ hlasoval pro opozici, východ – s výjimkou Varšavy – ovládla vládní strana.

Třetí příčku obsadila nová liberální strana Wiosna (Jaro) Roberta Biedroně, prvního polského politika otevřeně se hlásícího k homosexuální orientaci, kterou podpořilo 6,02 procenta voličů. Ostatní uskupení podle těchto údajů skončila pod pětiprocentním volebním prahem.

K volbám přišlo rekordních 45,4 procent voličů. Až dosud se v každých volbách do EP pohybovala polská účast do 25 procent.

V porovnání s minulými evropskými volbami si PiS polepšila, neboť v roce 2014 skončila s necelými 32 procenty druhá za tehdy vládní liberální Občanskou platformou (PO). Kaczyński to označil za úspěch, zároveň však za důvod k „tvrdé práci před parlamentními volbami“, které zemi čekají na podzim.

Silné zastoupení PiS v EP posílí rostoucí sbor populistů v Evropě, kteří sdílejí široký cíl vrátit moc členským státům EU a přísně omezit imigraci, poznamenala agentura Reuters. Dodala, že strana pojala evropské volby jako boj proti západním liberálním hodnotám, které podle ní ohrožují tradiční způsob života v silně katolickém Polsku.

Evropská koalice tvořená liberální Občanskou platformou, Svazem demokratické levice, lidovci, zelenými a formací Moderní ve většině průzkumů neztrácela na vládnoucí stranu mnoho a některé ji dokonce přisuzovaly vítězství. Podle šéfa PO Grzegorze Schetyny je už jen samotné utvoření takto různorodé koalice úspěchem a výsledek je pro opozici nadějí před podzimními volbami.

V EP je Polsko zastoupeno 51 poslanci. Více než polovina by podle odhadů měla připadnout PiS. Stávající vládu premiéra Mateusze Morawieckého čeká rekonstrukce vzhledem k nadcházejícímu odchodu několika ministrů do poslaneckých lavic ve Štrasburku a Bruselu.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: V Itálii vyhrála Salviniho Liga. Do europarlamentu se zřejmě dostane i Berlusconi

Farage a jeho brexitová strana ovládla eurovolby. Konzervativci zažili debakl

Související články