Čaputová pojede na první zahraniční cestu do ČR, přijede necelý týden po inauguraci

Prezidentka Čaputová

Čaputová pojede na první zahraniční cestu do ČR, přijede necelý týden po inauguraciNOVÉ
Svět

Echo24

Budoucí slovenská prezidentka Zuzana Čaputová pojede na svou první zahraniční cestu ve funkci hlavy státu do České republiky necelý týden po složení prezidentského slibu. Návštěva Česka 20. června se uskuteční na pozvání prezidenta Miloše Zemana, řekl ve čtvrtek spolupracovník Čaputové Martin Burgr.

Detaily oficiální návštěvy ČR se podle Burgra ještě dolaďují. Čaputovásoukromě navštívila Prahu již v dubnu, a to dva týdny po zvolení prezidentkou. V české metropoli se setkala například s poslancem TOP 09 a někdejším ministrem zahraničí Karlem Schwarzenbergem, který ji v prezidentské kampani vyjádřil podporu.

Zeman před rozhodujícím druhým kolem přímé volby slovenského prezidenta podpořil soupeře Čaputové, místopředsedu Evropské komise Maroše Šefčoviče, kterého tehdy přijal na zámku v Lánech.

Čaputová již během kampaně řekla, že pro případ úspěchu ve volbách hlavy státu chce dodržet tradici, podle které první zahraniční cesta nového slovenského prezidenta vede do Česka.

Inaugurace Čaputové se uskuteční v polovině června, kdy skončí pětileté funkční období dosluhujícímu prezidentovi Andreji Kiskovi. Kiska se pojede do Česka rozloučit na konci května.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Čaputová v Praze. Večeřela se Schwarzenbergem, setkala se i s Žantovským