Otevřené bary, přesto skoro prázdné. Majitel české hospody v Malmö vysvětluje proč

Otevřené bary, přesto skoro prázdné. Majitel české hospody v Malmö vysvětluje pročROZHOVOR
Martin Axén ve své hospodě PIVO v Malmö. Foto: Archiv Martina Axéna
Svět

SITUACE VE ŠVÉDSKU

Vojtěch Šeliga

Švédsko je v Evropě naprostým unikátem v řešení koronavirové pandemie. Zatímco obyvatelé jiných zemí jsou omezeni přísnými opatřeními, zvolilo Švédsko liberálnější přístup, jehož symbolem jsou nadále otevřené restaurace a hospody. Českou pivnici s příhodným názvem PIVO v Malmö spoluvlastní kytarista slavné kapely The Ark Martin Axén, který v rozhovoru pro Echo24 popsal, jak situace ve švédských hospodách vypadá. Švédové podle něj vzorně dodržují doporučení vlády, a restaurace proto přišly o 50 až  90 % hostů.

V Malmö máte hospodu s neotřelým jménem PIVO. Jak se stane, že si Švéd otevře klasickou českou pivnici?

Jo, vloni jsme otevřeli klasickou českou hospodu. Točíme jediné pivo a to únětické. Všechno vypadá jako v klasické české pivnici – máme dřevěné obložení, dřevěné lavice nebo bar s myčkou na půllitry. Inspirovali jsme se v hospodách jako U Hrocha, U Zlatého Tygra nebo U Jelínků. Posledních 30 let jsem pravidelně jezdil do České republiky a české pivo a hospodský životní styl jsem si zamiloval. Otevřít si takovou hospodu bylo dlouhé roky mým snem.

Hospoda PIVO v Malmö.
Hospoda PIVO v Malmö. Foto: Veronika Dostálová

Jak Švédové pivnici přijali?

Hospoda byla v Malmö přijata velice dobře, za což jsem šťastný. Pro lidi je fajn si v klidu sednout a dát si dobře natočený světlý ležák bez nutnosti výběru mezi desítkami piv. Moderní švédské hospody mají totiž na čepu třeba dvacet piv a pak dalších padesát různých piv v lahvích. Někdy to může být fajn, ale pro většinu lidí je to prostě matoucí a možnost výběru nesprávného piva může být zároveň stresující. PIVO je proto pro mnoho lidí úleva. Máme také mnoho českých a slovenských hostů, kteří si u nás připadají jako doma.

Ve Švédsku mohou lidé i přes pandemii koronaviru nadále restaurace a hospody navštěvovat. Přinesla situace nějaký zásadní pokles hostů? Očekáváte ekonomické obtíže?

Lidé sice mohou nadále navštěvovat restaurace, ale musí dodržovat přísná pravidla, jako jsou rozestupy. V hospodě už nelze jen tak postávat, ale každý musí u svého půllitru sedět. Stoly by zároveň měly být od sebe trochu vzdálené. Počet hostů v hospodách a restauracích se snížil o nějakých 50 až 90 %. Mnoho podniků zbankrotovalo a mnoho dalších je pravděpodobně bude následovat.

Jste zároveň kytaristou slavné kapely The Ark, která patří mezi nejúspěšnější švédské kapely posledních dekád. Letos jste měli vyrazit na velkolepé reunion turné. Jak to s ním vypadá? Česká vláda nás připravuje na to, že letošní léto bude bez festivalů a koncertů. Ve Švédsku nějakou naději koncertního léta máte?

To je něco, co právě řešíme. Moc jsme se těšili na návrat na pódia téměř po deseti letech, ale situace je taková, jaká je. Ve Švédsku máme momentálně omezení padesáti osob na jednom místě. Pochybuji, že se to změní tak rychle, aby bylo možné v létě uspořádat festivaly a velké koncerty. Některé festivaly již byly zrušené. Můj tip je takový, že všechny letní festivaly a větší koncerty jak ve Švédsku, tak v celé Evropě spíše neproběhnou. My s The Ark uvažujeme o možnosti přesunout celé turné na příští rok.

Kapela The Ark. Martin Axén je třetí zprava.
Kapela The Ark. Martin Axén je třetí zprava. Foto: The Ark

Ve Švédsku nejsou zdaleka tak přísná opatření jako ve zbytku Evropy, převážně jen doporučení. Jaká je tedy nálada ve společnosti? Dodržují lidé doporučení?

Můj pocit je takový, že se lidé snaží udržet si naději a přísně respektují doporučení a nová pravidla. Řekl bych, že je to taková švédská přirozenost. Je potřeba ale podotknout, že také u nás byla v poslední době přijata řada nových pravidel a nařízení, ale zároveň jsme nezavřeli celou společnost do karantény jako u vás. Všechny akce se ruší, máme striktní pravidla na dodržování rozestupů a mnoho míst je kvůli situaci zavřených. Švédsko má odlišný způsob, jak se vypořádat s virem, lidé dodržují pravidla a často dělají i mnohem více. Přesto neustále vidíme fotky či záběry, jak lidé nařízení a doporučení nedodržují.

Mají Švédi důvěru k tomu, jak vláda k situaci přistupuje? Přeci jenom stoupá počet mrtvých. Nejsou tedy nějaké diskuse ohledně možného zpřísnění pravidel?

Podle toho, co jsem slyšel, je více důvodů, proč Švédsko přistupuje k pandemii jinak. Ústava říká, že vláda nesmí uzavřít celou společnost během pandemické situace. Ale co jsem zaslechl, tak možná dojde ke změně ústavy, aby vláda mohla mít větší autoritu k takovým rozhodnutím. Je asi zatím těžké říci, jaký způsob řešení situace je ten správný. Já se v tom příliš nevyznám, ale mám obavu, že země, které jsou kompletně uzavřené, se nakonec nevyhnou opětovnému šíření viru, až se po dlouhé karanténě vrátí k normálu.

 

Související články