Hamáček kritizuje abolici. Podle Babiše prezident zbytečně vyvolal vášně

Hamáček kritizuje abolici. Podle Babiše prezident zbytečně vyvolal vášněNOVÉ
Jan Hamáček Foto:

Foto: Jan Zatorsky

Domov

"nepřiměřený zásah do justice"

Echo24

Předseda koaliční ČSSD Jan Hamáček by považoval zastavení stíhání premiéra Andreje Babiše (ANO) ze strany prezidenta Miloše Zemana ze nepřiměřený zásah do fungování justice a rovnosti před zákonem. Hamáček to v pátek napsal ČTK v textové zprávě. Zeman ve čtvrtek řekl, že zamýšlí zastavit případné stíhání premiéra v případu Čapího hnízda, kdyby bylo obnoveno. Dle Babiše je Zemanovo vyjádření o abolici „zbytečné“ a jen vyvolává vášně.

„Případnou abolici v kauze Čapí hnízdo bych považoval za nepřiměřený zásah do fungování justice a rovnosti před zákonem pro všechny občany,“ uvedl ministr vnitra Hamáček. Novinářům později řekl, že otázku bere jako hypotetickou věc, která nenastala. „V tuto chvíli není na stole, máme pravomocné rozhodnutí,“ uvedl.

Místopředseda ČSSD Ondřej Veselý ČTK napsal, že lituje obyčejné lidi, kteří nejsou nedotknutelní a za své činy musí vždy pykat. „Každý asi musel čekat, že za tím, že Babiš před prezidentem vždycky změkne jako máslo, bude něco takového,“ konstatoval.

Městské státní zastupitelství v Praze (MSZ) nedávno zastavilo jak stíhání Babiše, tak dalších v případu. Usnesení je nyní pravomocné. MSZ ho předloží společně se spisovým materiálem nejvyššímu státnímu zástupci Pavlu Zemanovi, který může usnesení potvrdit i zrušit. Na přezkoumání má tři měsíce.

Hamáček řekl, že nejvyšší státní zástupce nepodléhá žádným tlakům. Nerozumí tomu, proč Zeman výrok pronesl. „On asi ví, proč to udělal, ale jak říkám, je to vyjádření prezidenta k věci, která se nestala. Uvidíme, jak se bude vyvíjet, případně můžeme reagovat, kdyby nastala,“ uvedl.

Prezident avizoval, že v případě obnovení řízení by využil takzvané abolice. Případnou abolici podle ústavy musí spolupodepsat předseda vlády či jiný pověřený člen kabinetu. „Nepředpokládám, že by v hypotetické situaci, kdy by k tomu došlo, by přenášel (Babiš) rozhodnutí na člena vlády za sociální demokracii,“ uvedl Hamáček. Odmítl reagovat přímo na dotaz, zda by podpis mohl připojit sám jako vicepremiér.

K možnému udělení abolice se vyjádřil i ústřední aktér celé situace – premiér Andrej Babiš. „Vyjádření pana prezidenta je zbytečné, protože si myslím, že nic takového ani nemůže nastat. Vyvolává zbytečně vášně. Žádní politici by to teď neměli komentovat a měli by nechat konat justici,“ prohlásil předseda vlády pro rádio Impuls. V rozhovoru se ovšem nevyjádřil k tomu, zda by případnou abolici pro sebe podepsal. Prezidentem vydanou abolici k zastavení trestního stíhání totiž musí spolupodepsat právě premiér.

Opozice Zemana kritizuje

Oznámení prezidenta Miloše Zemana, že by zastavil případné obnovení trestního stíhání premiéra Andreje Babiše (ANO) v kauze Čapí hnízdo, označil předseda TOP 09 Jiří Pospíšil za naprosté pohrdání právem a institutem milosti. Předseda ODS Petr Fiala chce sledovat, jaké protislužby za to Hrad dostane. Podle předsedy STAN Víta Rakušana je to jasný důkaz, že Babiš Zemana potřebuje, a proto je vůči němu submisivní. Politici to uvedli na twitteru. Prezident v TV Barrandov řekl, že pokud by státní zástupce Pavel Zeman zrušil zastavení Babišova stíhání, využil by svého práva takzvané abolice.

„Předchozí prezidenti vždy rozhodovali o milostech na základě posouzení právníků a ministerstva spravedlnosti. Miloš Zeman, bez znalosti spisu, už dnes ale evidentně ví, že je Babiš nevinný,“ napsal Pospíšil.

„Je to drsný vzkaz, tvrdý úder mocenského dua Zeman-Babiš všem, kteří důvěřují principům spravedlnosti a rovnosti před zákonem,“ uvedl Fiala. Možnost abolice ho ale nepřekvapuje, Babiš je podle něj oddaným služebníkem prezidenta. „Je třeba dobře sledovat, jaké protislužby za to Hrad od premiéra dostane. Tuto absurdní situaci ČR mohou změnit jen volby. ODS udělá vše pro to, aby z nich premiér odešel poražen a stagnující země se posunula kupředu,“ dodal Fiala.

Rakušan považuje vyhrožování abolicí za nemístný nátlak na nejvyššího státního zástupce a vzkaz lidem, že stále existují vyvolení, na které spravedlnost nedosáhne. „Všichni jsme si rovni. Někteří ale rovnější,“ konstatoval.

„Miloš Zeman sliboval, že nebude milosti používat a nyní slibuje podmíněně milost pro premiéra Babiše. Je to hanba, degradace justice a měl by se stydět,“ reagoval na twitteru na prezidentovo prohlášení předseda poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek.

Předseda KDU-ČSL Marek Výborný upozornil na to, že prezidentovo případné rozhodnutí o zastavení Babišova stíhání by vyžadovalo spolupodpis předsedy vlády. „Andrej Babiš by tak rozhodoval o svém vlastním stíhání. Kdo z vás to má?“ napsal na twitteru.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Drsný vzkaz prezidentovi: Snad souboj Zemanů „rozhodne příroda“, napsal europoslanec

Související články