„Vládní plán vyhubí a vyhladoví menší podnikatele. Celý sektor OSVČ se může zhroutit“
OPOZICE K OTEVÍRÁNÍ OBCHODŮ
Drastický, likvidační plán, který vyhubí drobné podnikatele. Tak komentují plán vlády Andreje Babiše (ANO) na postupné otevírání obchodů a provozování služeb od konce dubna až po červen politici napříč stranami. Dle nich hrozí, že pro řadu podnikatelů nastane definitivní konec a mohl by se zhroutit celý sektor OSVČ. Státní příspěvek 25 tisíc korun podnikatelům pak považují za naprosto nedostatečný.
Poslanec ODS Jan Skopeček by vládní plán přejmenoval na „plán k vyhladovění a vyhubení menších podnikatelů“. „Vláda enormně pomalým uvolňováním restrikcí odsoudila řadu podnikatelů, kteří jsou dnes kvůli zavřeným provozovnám ve stádiu klinické smrti, k definitivnímu konci,“ píše Skopeček ve vyjádření zaslaném deníku Echo24 a zmiňuje, že definitivní konec může čekat například restaurace a kadeřnictví, které mají otevřít až na konci května, případně až v průběhu června.
Přísné restrikce dle něj z počátku své opodstatnění měly, aby například nedošlo ke zhroucení zdravotního systému. Ten se sice podle Skopečka nezhroutí, ale hrozí zhroucení celého sektoru OSVČ, malých podnikatelů a firem. „Přežít tři měsíce zákazu podnikání v podstatě bez podpory prostě není možné. Vláda plánuje nezvratně poškodit naši zemi,“ dodal Skopeček.
Podobný názor mají i další opoziční poslanci. Například předseda poslaneckého klubu TOP 09 Miroslav Kalousek na svém twitterovém profilu píše, že je rád za zveřejnění harmonogramu otevírání obchodů a služeb, ale je jim třeba poskytnout „skutečnou pomoc, aby také bylo co otevírat“. „Zvláštní pozornost zaslouží umělci OSVČ, kteří budou bez příjmu až do podzimu. Dřít však musí denně, aby si zachovali kompetenci,“ napsal Kalousek.
Jsem rád, že vláda konečně zveřejnila harmonogram otevírání obchodů a služeb. Teď ještě poskytnout skutečnou pomoc, aby také bylo co otevírat. Zvláštní pozornost zaslouží umělci OSVČ, kteří budou bez příjmu až do podzimu. Dřít však musí denně, aby si zachovali kompetenci.
— Miroslav Kalousek (@kalousekm) April 14, 2020
Za dostatečnou pomoc pak částku 25 tisíc korun malým podnikatelům nepovažuje Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. Dle ní by vláda měla také přijít s adekvátní pomocí OSVČ, než budou moci reálně otevřít. „Garantovaná ‚pětadvacítka‘ naprosto nedostačuje. Tvářit se, že pomáhám a opravdu pomáhat, je rozdíl,“ uvedla Šéfka TOP 09 na Twitteru.
Vládní plán bude podle senátora Lukáše Wagenknechta zvoleného za Piráty likvidační nejen pro drobné podnikatele, ale i pro maloobchodní řetězce. „Pokud vláda nepřehodnotí dnešní drastický návrh pro ne/uvolnění středně velkých provozoven bez skutečných kompenzací, vědomě žene do konkurzu většinu maloobchodních řetězců a prodejců spotřebního zboží. Podpora drobného a středního podnikání v praxi,“ vyjádřil se senátor na Twitteru.
Pokud vláda nepřehodnotí dnešní drastický návrh pro ne/uvolnění středně velkých provozoven bez skutečných kompenzací, vědomě žene do konkurzu většinu maloobchodních řetězců a prodejců spotřebního zboží. Podpora drobného a středního podnikání v praxi.https://t.co/NouqlsSJEN
— Lukáš Wagenknecht (@WagenknechtLuk) April 14, 2020
„Podobně jako podpora OSVČ, napoprvé blbě,“ komentoval vládní plán šéf lidovců Marian Jurečka. Ten navíc kritizuje, že vláda plán neprojednala se Svazem obchodu a cestovního ruchu ČR či s Hospodářskou komorou. Za Svaz obchodu a cestovního ruchu ČR to na Twitteru potvrdil jeho předseda Tomáš Prouza.
Vláda dnes nepředstavila “plán” dalšího vývoje otevírání obchodů, služeb a podobně! Protože kdyby to byl plán a měl mít nějaký smysl, tak by byl projednán s těmi, kteří mají být součástí toho plánu @SOCR_CR @Hokomora a to nebyl!
— Marian Jurečka (@MJureka) April 14, 2020
Podobně jako podpora OSVČ, napoprvé blbě.
Nejprve otevřou farmářské trhy či autobazary
Od nejbližšího pondělí 20. dubna mohou začít fungovat řemesla a navazující provozovny, farmářské trhy, autobazary a autosalony. V menších skupinách budou moci začít trénovat i profesionální sportovci, za určitých podmínek. Možné budou také svatby do deseti lidí, stejně jako u tréninků za specifických hygienických podmínek.
O týden později by měly začít fungovat všechny provozovny do 200 metrů čtverečních, pokud nejsou ve velkých nákupních centrech. Od 11. května by měly fungovat provozovny do 1000 metrů čtverečních, autoškoly, posilovny a fitness centra, kde by ale návštěvníci nesměli využívat sprchy a šatny.
Od 25. května by mohly otevřít venkovní zahrádky restaurací, hospod, bufetů, kaváren či vinoték. Některé podniky mají již nyní otevřené alespoň okénko, z něhož prodávají nápoje a pokrmy. Dělají tak proto, aby nějakým způsobem zalepily finanční ztráty, které jim opatření přinesly. Tato místa se tak již v dnešních dnech stávají centry, kde k mírnému shlukování lidí dochází.
Otevřít by se měla také kadeřnictví a holičství, masážní či regenerační salony. „Současně zprovozňujeme muzea, galerie a zoologické zahrady, nicméně se zavřenými pavilony,“ uvedl Havlíček. Kadeřnictví se přitom původně podle slov premiéra Andreje Babiše mohla otevřít již před Velikonocemi.
V poslední vlně by se měla 8. června otevřít obchodní centra, začít fungovat by měly hotely či ubytovací zařízení. Restaurace a zoologické zahrady by mohly otevřít i vnitřní prostory. Konat by se mohly začít kulturní, společenské či sportovní akce, ale pouze do 50 osob či svatby za speciálních podmínek.