Putin s Merkelovou projednávají možnou společnou výrobu vakcíny, uvádí Kreml
SPOLEČNÁ VÝROBA
Ruský prezident Vladimir Putin a německá kancléřka Angela Merkelová v úterý hovořili o možné společné výrobě vakcíny proti onemocnění covid-19, uvedl na svých stránkách Kreml. Zpráva přichází poté, co Putin přiznal, že masová produkce ruské vakcíny Sputnik V naráží na problémy z důvodů nedostatečného množství výrobního vybavení, dodávky vakcíny do Německa také v posledních dnech váznou. Informuje o tom deník Moscow Times.
Putin s Merkelovou probírali spolupráci v boji s koronavirem „s důrazem na potenciální vyhlídky na společnou produkci vakcín“, uvádí stránky Kremlu. O tom, že spolu budou zdravotní experti obou zemí diskutovat o možnosti společné produkce ruských vakcín, informovala ruská tisková agentura TASS již v prosinci. „Jak jsme se dohodli, ruští a němečtí odborníci brzy začnou projednávat snahy najít výrobní zařízení pro společnou produkci ruských vakcín,“ uvedlo tiskové oddělení ruského ministerstva zdravotnictví. O tom, jaké konkrétní vakcíny by měly být společně produkovány, se však nyní Kreml nezmiňuje.
Bylo dohodnuto, že debata na toto téma bude pokračovat mezi ministerstvy zdravotnictví obou států a dalšími k tomu pověřenými úřady.
Prezident Putin již v říjnu loňského roku uvedl, že masová produkce v Rusku naráží na nedostatek výrobního vybavení. Premiér Maďarska Viktor Orbán v neděli prohlásil, že země pravděpodobně nebude očkovat Sputnikem V, jak bylo dříve avizováno. Důvodem má být omezená výrobní kapacita Ruska. Orbán však zkritizoval i postup Evropské unie v obstarávání zásob vakcín. „Víme, že ruská vakcína je dobrá, ale není jí dost a pravděpodobně ani nebude, protože výrobní kapacita má limity,“ uvedl. „Produkty spousty výrobců byly dříve dostupné v Kanadě, Velké Británii nebo Izraeli, než například v Evropské unii,“ postěžoval si také Orbán.
Podle odborníků i laické veřejnosti se také německá vláda dopouští „obrovského selhání“, co se týče očkování. Neuroložka Ferauke Zippová v sobotu ostře zkritizovala německé zákonodárce za nedostatek předvídavosti při zadávání zakázek na vakcíny. „Současnou situaci považuji za obrovské selhání,“ uvedla pro Die Welt Zippová. „Proč už v létě neobjednali mnohem více dávek, jen pro jistotu? Tomu opravdu nerozumím,“ dodala vědkyně.
Zdravotnický expert Karl Lauterbach, který je členem sociálních demokratů (SPD), uvedl pro deník Rheinische Post, že selhání je jednak na straně německé vlády, ale také na straně Bruselu. Evropská unie totiž prý selhala v nákupu vakcíny od americké společnosti Moderna. Lauterbach to označil za „politováníhodný omyl.“ O problémech Německa s obstaráváním dodávek vakcín jsme více psali zde.