Válka gangů jako z filmu. Pohřeb v Chicagu narušila střelba, 15 zraněných
CHICAGO JAKO VÁLEČNÁ ZÓNA
Patnáct zraněných si v úterý večer vyžádala přestřelka na pohřbu v jižní části Chicaga v americkém státě Illinois. Podle policie začali na skupinu lidí před pohřebním ústavem střílet neznámí útočníci z projíždějícího auta, někteří z účastníků pohřbu ovšem palbu opětovali.
Policie podle svého středečního oznámení střelbu považuje za součást boje mezi dvěma znepřátelenými gangy. Pohřbívaný patřil k jednomu z nich. Incident přišel v době, kdy se podle agentury AP chystá americké ministerstvo pro vnitřní bezpečnost do Chicaga vyslat desítky agentů kvůli vlně násilných trestných činů.
Úterní střelba postihla oblast Gresham jižně od centra třetího největšího města Spojených států. Terčem útoku se stali lidé, kteří se přišli rozloučit s mužem zastřeleným minulý týden v jiné části Chicaga.
Chicago is a war zone. This is surveillance footage of the mass shooting that happened today. 14 were shot. pic.twitter.com/iPvDZAoqmy
— Ian Miles Cheong (@stillgray) July 22, 2020
„Mysleli jsme, že je tam venku válka,“ řekla lokálnímu deníku Chicago Sun-Times Arnita Gederová, která zaslechla výstřely, zatímco se doma dívala na televizi. „Je to absurdní, všechny ty útoky, co se tady dějí. Opravdu to musí skončit,“ řekla s tím, že když v úterý večer vyšla ze svého domu, byla ulice plná zraněných.
Podle policie bylo postřeleno celkem 15 lidí včetně deseti žen ve věku 21 až 65 let. Všechny oběti jsou prý dospělé, některé byly hospitalizovány s vážnými zraněními.
Detektiv Brendan Deenihan médiím řekl, že pohřbívaný muž byl minulý týden zastřelen při palbě z auta, což ale byla odveta za předchozí zabití jiného člověka. V úterý před pohřební síní stříleli z ukradeného vozu dva střelci. Smuteční hosté palbu opětovali a auto pak narazilo do překážky. Všichni tři pasažéři utekli. Podle policejního superintendanta Davida Browna se na místě po střelbě našlo 60 nábojnic. Agentura AP napsala, že k přestřelce došlo, i když na místě hlídkovaly dva policejní vozy, což je v Chicagu běžné preventivní opatření v případě pohřbu členů některého z gangů.
“There is no comfort in revenge. None. Put your guns down.” -Superintendent @ChiefDavidBrown pic.twitter.com/y6nVOV0069
— Chicago Police (@Chicago_Police) July 22, 2020
Vyšetřovatelé zatím nikoho nezatkli, v noci na středu ale vyslýchali jednoho podezřelého, uvedl policejní velitel Hector Alfaro.
Lokální média hovoří o jednom z nejhorších případů masové střelby z poslední doby. Chicago má se střeleckými útoky problémy dlouhodobě, v posledních týdnech se ale situace zhoršila. Na konci května zažilo několikamilionové město nejkrvavější den za poslední desetiletí, když bylo za 24 hodin zastřeleno 18 lidí. O víkendu podle AP v Chicagu postřelili 63 lidí, z nichž 12 nepřežilo.
„Příliš mnoho lidí trpělo,“ komentovala „další nesmyslnou tragédii“ starostka Lori Lightfootová. „Příliš mnoho zbraní je na našich ulicích a v rukou lidí, kteří by je nikdy neměli mít,“ uvedla.
Násilí v Chicagu v posledních dnech komentuje i americký prezident Donald Trump, který navrhl nasazení federálních bezpečnostních složek v ulicích města. Lightfootová ale tuto myšlenku zpočátku příliš nevítala, hlavně kvůli dění v západoamerickém Portlandu, kde agresivní taktika federálních agentů jen rozdmýchala vášně kolem pokračujících protestů za reformu policie. V úterý nicméně starostka uvedla, že její město vítá „skutečnou spolupráci“.
AP s odvoláním na nejmenovaného činitele obeznámeného s plánem napsala, že ministerstvo pro vnitřní bezpečnost chce do Chicaga poslat asi 150 agentů jedné ze svých složek. Místní policii prý mají v boji s kriminalitou podporovat nejméně dva měsíce.