Komunisté před hlasováním o nedůvěře odešli ze sálu, vláda se tak zřejmě udrží
NEDŮVĚRA VLÁDĚ ASI NEPROJDE
Poslanci KSČM při čtvrtečním hlasování o nedůvěře vládě Andreje Babiše (ANO) opustili jednací sál Sněmovny. Opozice tak s největší nezíská potřebných 101 hlasů pro vyslovení nedůvěry menšinovému kabinetu. Opoziční poslanci rozhodnutí komunistů kritizují, že KSČM dala jasně najevo, že navzdory svým oficiálním vyjádřením nadále vládu podporují.
Komunističtí poslanci odešli z jednacího sálu po projevu svého šéfa Vojtěcha Filipa. Poslanec Jiří Dolejš uvedl, že chtěla KSČM jednat jednotně. „Ano, KSČM se rozhodla pro jednotný odchod ze sálu, a ne pro aktivní vyslovení nedůvěry vládě. Možná pro někoho ne zrovna logický krok, ale nejednota by pro voliče mohla být větší problém. Fakt je, že nestojí za to se kvůli vládě, která končí, ještě hádat uvnitř strany," uvedl Dolejš.
Ke svržení vlády je nutných nejméně 101 poslaneckých hlasů, pětice opozičních stran jich má 68. Proti vládě hodlá hlasovat také SPD s 19 poslanci a Trikolóra se třemi zástupci. Ve Sněmovně jsou ještě tři další nezařazení poslanci.
Poslanec za lidovce Marek Výborný uvedl, že komunisti otevřeně podpořili Babišovu vládu. „Komunisté odešli ze sálu, a tak potvrdili podporu Andreji Babišovi. Tedy nohama hlasují PRO důvěru vládě. Chce se mi říct, že už se snad nevrátí… bude líp,“ napsal Výborný.
Prezident Miloš Zeman podle Babiše při jejich pondělní schůzce zopakoval svou podporu nynějšího kabinetu. Prezident v posledních týdnech několikrát uvedl, že pokud by Sněmovna vyslovila vládě nedůvěru, nechal by Babišovy ministry do voleb vládnout v demisi. V polovině května to na Frekvenci 1 označil za nejlogičtější řešení a opozici doporučil, aby se soustředila na kampaň a program. Babiš v pondělí uvedl, že Zeman má v této věci stále stejnou pozici.
Babišův kabinet dosavadní dvě hlasování ustál. V listopadu 2018 chtělo šest opozičních stran kabinet svrhnout kvůli novým informacím v kauze Čapí hnízdo včetně údajného únosu Babišova syna na Krym. Po sedmihodinové debatě vládu podpořili komunisté a koaliční sociální demokraté před hlasováním opustili sál. Pro vyslovení nedůvěry bylo všech 92 poslanců ODS, Pirátů, SPD, KDU-ČSL, TOP 09 a hnutí STAN.
V červnu 2019 se hlasovalo o nedůvěře kvůli návrhu auditní zprávy Evropské komise ohledně střetu zájmů premiéra. Pro návrh ODS, Pirátů, KDU-ČSL, TOP 09 a STAN se vyslovilo 85 poslanců. Stejný počet podpořil vládu, 12 komunistických poslanců se hlasování zdrželo, 18 poslanců nehlasovalo.