1 KRize před volbami

V Izraeli se dramaticky rozpadl opoziční Sionistický svaz. Favoritem voleb zůstává Netanjahuova strana

NOVÉ

Témata: , , ,

Izraelská levicová Strana práce v úterý ohlásila rozchod se svým dosavadním centristickým spojencem, jímž je strana Pohyb bývalé ministryně zahraničí Cipi Livniové. Obě strany získaly ve volbách v roce 2015 pod názvem Sionistický svaz 24 ze 120 poslaneckých mandátů a byly po vládním Likudu druhou nejsilnější parlamentní formací.

Od roku 2017 vede Stranu práce Avi Gabbaj a o budoucnosti aliance se už nějakou dobu spekulovalo. Izraelský tisk ohlášení rozchodu obou stran označuje za dramatický vývoj. V Izraeli se mají 9. dubna konat předčasné parlamentní volby.

„Doufal jsem a věřil, že nám naše partnerství umožní rozvoj a vytvoření skutečného spojenectví… lidé to ale viděli jinak a navzájem se odcizili,“ prohlásil Gabbaj na schůzi Sionistického svazu přenášené živě televizí. „Stále věřím ve spolupráci a spojenectví, ale k tomu je zapotřebí přátelství, důvěra a nasazení, což zde není,“ sdělil Gabbaj.

Livniovou jeho ohlášení podle novinářů zaskočilo a odmítla je hned komentovat. Na twitteru pak napsala, že je ráda, že pominuly pochybnosti a že je nyní možné zaměřit se na důležitý cíl, jímž je změna v izraelském vedení.

Izraeli v současnosti vládne koalice vedená Likudem a považovaná za dosud nejpravicovější kabinet v zemi. Podle průzkumů veřejného mínění má Likud a jeho předseda Benjamin Netanjahu ve volbách znovu největší šanci zvítězit. Likud získal před čtyřmi lety 30 mandátů. Sionistickému svazu průzkumy přisuzují jenom deset křesel.

Premiér Netanjahu v prohlášení sdělil, že nezasahuje do rozdělení sil v rámci levice. „Pro mne je důležité, aby příští vládu sestavila pravice, a proto je nutné volit Likud,“ napsal.

Změny se týkají také jiných politických stran. Už v sobotu ohlásili dva ministři v Netanjahuově vládě – ministr školství Naftali Bennett a ministryně spravedlnosti Ajelet Šakedová – rozchod s nacionalistickou náboženskou stranou Židovský domov. Oznámili založení nové strany, která má být přijatelnější pro sekulární voliče. Vlastní stranu zakládá také bývalý náčelník generálního štábu armády Benny Ganc, který zatím své politické zaměření neformuloval.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: USA a Izrael vystoupily z UNESCO. Bylo protiizraelské, argumentují obě země

Trump je nejlepší prezident, jakého jsem kdy viděl, říká Houellebecq. Asi tím leckomu zvedne mandle