Radnice zahájila správní řízení s Babišem kvůli podezření, že stále ovládá média

Babišův střet zájmů

Radnice zahájila správní řízení s Babišem kvůli podezření, že stále ovládá médiaAKTUALIZUJEME
Domov

Karolína Vaverková

Městský úřad v Černošicích zahájil správní řízení s premiérem Andrejem Babišem (ANO) kvůli podezření z porušení zákona o střetu zájmů, konkrétně z toho, že stále ovládá vydavatelství Mafra a další média spadající pod holding Agrofert. Úřadu v Černošicích k tomu dala podnět Transparency International. Babiše úřad předvolal k neveřejnému ústnímu jednání. Hrozí mu až čtvrtmilionová sankce.

„Vzhledem k tomu, že správní orgán MÚ Černošice shledal na základě obdržených dokumentů za důvodné projednání věci, dnem 26. listopadu 2018 zahájil správní řízení pro podezření ze spáchání trvajícího přestupku podle ust. § 23. odst. 1 písm. b) zák. č. 159/2006 Sb. o střetu zájmů, kterého se má dopouštět Ing. Andrej Babiš tím, že v rozporu s ust. § 4a ods. 1 zákona o střetu zájmů, jako veřejný funkcionář, poslanec Poslanecké sněmovny, po uplynutí lhůty dle ust. § 4a ods. 2 zákona o střetu zájmů, tj. po dni 18. 12. 2017, je ovládající osobou právnické osoby LONDA (...), která je provozovatelem rozhlasového vysílání, dále ovládající osobou právnické osoby Stanice O (...), která je provozovatelem televizního vysílání, a ovládající osobou právnické osoby MAFRA (...), která je vydavatelem periodického tisku,“ uvedl úřad ve čtvrtek na svém webu.

Transparency International (TI) rozhodnutí úřadu v Černošicích uvítala. „Rozhodnutí o zahájení správního řízení potvrzuje, že podezření uvedená v našem podnětu jsou relevantní. Andrej Babiš by se už neměl schovávat za zaklínadla o lžích a kampani vůči jeho osobě a měl by přistupovat k této situaci zodpovědně,“ uvedla TI na Twitteru.

Podle TI ČR Babiš ovládá Agrofert i po převedení koncernu do svěřenských fondů. Kvůli možnému střetu zájmů v oblasti médií organizace v srpnu poslala oznámení o podezření na spáchání přestupku, zabývá se jím vzhledem k Babišovu trvalému bydlišti Městský úřad v Černošicích. Zákon členům vlády zakazuje být ovládající osobou firem, které provozují rozhlas, televizi nebo vydávají noviny, pod Agrofert přitom spadá mimo jiné vydavatel novin Mafra.

Premiér Babiš už v srpnu označil tvrzení TI za nesmysly a řekl, že šéf organizace David Ondráčka se stal součástí politického boje proti němu.

„To, co tvrdí Transparency International, jsou nesmysly. Svou firmu jsem vložil do svěřenského fondu, jak mi určil zákon, který Sněmovna přijala jenom kvůli mně, a tím jsem se vzdal celé firmy. TI nemá žádné důkazy, že bych jakkoli firmu nebo média ovlivňoval, protože je ani mít nemůže, nic takového se neděje,“ napsal v srpnu Babiš ČTK.

Premiéra Babiše předvolal černošický úřad na neveřejné ústní jednání, které se má konat 17. prosince. Pokud úřad shledá porušení zákona, hrozí podle TI premiérovi až čtvrtmilionová sankce.

Pod Agrofert spadá mimo jiné provozovatel rozhlasového vysílání Londa, vydavatel periodického tisku Mafra a provozovatel televizního vysílání Stanice O. Členům vlády je přitom zakázáno osobně ovládat firmy, které provozují rozhlas, televizi nebo vydávají noviny. Pokud úřad shledá porušení zákona, hrozí premiérovi čtvrtmilionová pokuta.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Dále čtěte: Soudní znalec: Stíhání Babišovy dcery. Kvůli Čapímu hnízdu bude dál čelit obvinění