1 Zemanovo výročí

Zemanovi zazpívá na oslavě „Slavík z Avignonu“ – Mireille Mathieu

NOVÉ

Témata:

Prezident Miloš Zeman se svými příznivci oslaví výročí inaugurace koncertem šansoniérky Mireille Mathieu. Prezidentskému páru a jejich až 1000 hostům zazpívá francouzská legenda v neděli odpoledne ve Španělském sále Pražského hradu. Řekl to hradní mluvčí Jiří Ovčáček. Pro veřejnost bude Mathieu koncertovat v pátek a v sobotu v Kongresovém centru, oba koncerty jsou vyprodané.

„Pokračujeme v tradici koncertů u příležitosti inaugurace pana prezidenta. Koncert má proto název Šestý rok s vámi. Pozváni jsou příznivci, podporovatelé a přátelé pana prezidenta,“ řekl Ovčáček. „Očekáváme plný Španělský sál, až 1000 hostů,“ dodal. Zeman oslavu zahájí krátkým projevem, následovat bude koncert, na kterém Mathieu vystoupí bez nároku na honorář.

Idea koncertu podle Ovčáčka vznikla loni v červnu, kdy se Zeman a jeho manželka setkali s francouzskou zpěvačkou na Pražském hradě.

Mathieu zavítá do Prahy v rámci evropského turné Made in France. Dvaasedmdesátiletá zpěvačka měla podle původního plánu se svojí doprovodnou kapelou zazpívat 8. března, po velkém zájmu fanoušků přidala další koncert. I ten její příznivci vyprodali. Poprvé se na českém území Mathieu představila v roce 1967 na počátku své kariéry, naposledy koncertovala předloni, kdy na jeden z koncertů přišla i první dáma Ivana Zemanová.

Po úmrtí Charlese Aznavoura je Mathieu jednou z posledních žijících zástupkyň slavného francouzského šansonu. Do hudební historie se zapsala mimo jiné díky skladbám Mon credo, Qu`elle est belle či Mon bel amour d`été, ale také typickým účesem, který se stal ve své době módním hitem. Spolupracovala s hvězdami jako Julio Iglesias, Frank Sinatra, Tom Jones, Paul Anka i s nedávno zesnulým Aznavourem.

Zeman pořádal oslavy při výročí svého uvedení do úřadu i v předchozích letech. V roce 2017 při té příležitosti oznámil, že se pokusí obhájit svůj prezidentský mandát. Loni v březnu po úspěchu v prezidentských volbách se pak konala druhá inaugurace.

Čtěte také: Budu volit sociální demokracii, oznámil Zeman na sjezdu ČSSD