Firmy Agrofertu získaly milionové dotace na sady. Nárok však měly mít jen malé firmy
DOTACE PRO AGROFERT
Čtyři firmy z holdingu Agrofert čerpaly dotace na ovocné sady, ačkoli byla tato podpora určena pro malé a střední podniky. V letech 2010 až 2017 získaly víc než 7,5 milionu korun. Ministerstvo zemědělství od tří z nich žádá vrácení podpory, Agrofert proti tomu podal žalobu k soudu. Napsal to ve čtvrtek server SeznamZprávy.cz. Agrofert patří do svěřenských fondů, kam svůj majetek vložil premiér Andrej Babiš (ANO).
Podpora firmám z Agrofertu plynula na vybudování závlah a na restrukturalizace ovocných sadů, získat ji mohly podle podmínek dotačních programů mikropodniky, malé a střední podniky. Agrofert přitom vykazuje tržby v desítkách miliard korun. Firma Alimex Nezvěstice získala v roce 2010 a 2012 dotace 1,5 milionu korun, Lužanská zemědělská dostala v letech 2015 až 2017 víc než 2,8 milionu. Společnost Sady CZ čerpala v roce 2017 dotaci 2,7 milionu korun, firma MAJ využila v letech 2014 a 2017 zhruba půl milionu korun.
Ministerstvo zemědělství se třemi ze čtyř firem zahájilo v roce 2018 řízení o odnětí podpory, že mají podniky dotace vrátit, nakonec potvrdil ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD). Vrátit dotaci ministerstvo nechce od Alimexu Nezvěstice. „Podmínka, že dotace může být poskytována pouze malým a středním podnikům, platí od roku 2015, a to v návaznosti na odpovídající legislativní základ, který byl přijat v roce 2014," uvedl mluvčí ministerstva Vojtěch Bílý.
Podle Václava Šmejkala z Katedry evropského práva Právnické fakulty Univerzity Karlovy se ale Evropská komise v nařízení z roku 2014 odvolává na předchozí nařízení z roku 2006, ve kterém je jasně řečeno, že i dříve byly podmínky nastaveny pro malé a střední podniky. „Je to unií mnohokrát opakovaný standard, který má bránit tomu, aby podnikatelské kolosy účelově čerpaly dotace na menší součásti svého impéria. Právo EU má v tomto přednost před vnitrostátním právem členských států, a to zcela jednoznačně, jde-li o podpory kofinancované z evropského rozpočtu," cituje server Šmejkala.
Proti rozhodnutí o odnětí dotací 5,5 milionu korun společnostem Lužanská zemědělská, Sady CZ a MAJ se Agrofert brání u soudu. Koncern trvá na tom, že se žádná chyba nestala. „Naše společnosti postupovaly v rámci dotačního procesu v souladu s tehdy platnými podmínkami poskytnutí dotace," uvedl mluvčí Agrofertu Karel Hanzelka.
U dotací pro ovocnáře jde o podobnou situaci jako v případu farmy Čapí hnízdo, která také čerpala peníze z programu určeného pro malé a střední podniky. Součástí Agrofertu sice v té době nebyla, ale pod koncern patřila před tím i po získání dotace. Policie proto v případu zjišťuje, zda se nejednalo o dotační podvod. V kauze trestně stíhá i premiéra Babiše.