Šéf žalobců měl dle Babiše potvrdit stíhání na objednávku. Není to pravda, tvrdí Pavel Zeman

Trestní stíhání na objednávku

Šéf žalobců měl dle Babiše potvrdit stíhání na objednávku. Není to pravda, tvrdí Pavel ZemanNOVÉ
Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman (uprostřed) v Olomouci Foto:

Foto: NSZ

1
Domov
Ladislav Šustr
Sdílet:

Předseda vlády Andrej Babiš se snaží získat spojence pro své tvrzení, že si lze v České republice objednat trestní stíhání. Premiér se usilovně opírá o údajnou analýzu nové ministryně spravedlnosti Marie Benešové, podle které je takové trestní stíhání na objednávku možné. Babiš nyní uvádí, že nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman připustil, že se takový případ v minulosti stal. Šéf žalobců Zeman to však pro Echo24 odmítl s tím, že dokument vypracovaný Marií Benešovou neviděl a tudíž nemohl ani nic přiznat.

Premiér Andrej Babiš, který je zatížený kauzou možného dotačního podvodu na farmu Čapí hnízdo, se snaží svůj případ popsat jako politický proces na objednávku. Že lze objednat trestní stíhání má prý dokazovat údajná analýza Marie Benešové, která dokument vypracovala pro prezidenta Miloše Zemana. Jak hlava státu, tak Andrej Babiš i Marie Benešová odmítají zprávu zveřejnit. „Předkládala jsem oponentní zprávu. Zmínila jsem pár jevů, které považuji za závažné, například trestní stíhání na objednávku, takové tu máme v případu Beretta, to nemůžete popřít,“ řekla Benešová, když nastupovala do úřadu ministryně spravedlnosti.

Benešová tak připomněla kauzu, která se týkala vynášení informací z trestních řízení. V případu byli obvinění pražská žalobkyně Dagmar Máchová, policista protikorupční jednotky Radek Holub, bývalý protikorupční detektiv Vladimír Zmrhal, bývalý celník Pavel Šíma a bývalý policista Igor Gáborík. Podle vyšetřovatelů měli Holub spolu se Šimou neoprávněně předávat informace z kauz Nemocnice na Homolce a pražského dopravního podniku Gáboríkovi, který je poskytoval dál.

„Šlo o to, že – tady už se v podstatě podmíněné tresty nemohou dávat, tam už by hrozil trest nepodmíněný – a to bylo smyšlené usnesení o zahájení trestního stíhání, které bylo jedním policistou dáno do systému policie a státní zástupkyně to akceptovala,“ uvedla Marie Benešová.

Babiš nyní v rozhovorech začal tvrdit, že se zprávou souhlasí i nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman. „Já jsem kdysi prohlásil, že moje trestní stíhání je na objednávku. Teď jsem četl rozhovor pana nejvyššího státního zástupce, kde poprvé přiznal, že to tak je,“ řekl Babiš v rozhovoru pro server novinky.cz. „Jsem rád, že on konečně v rámci dvou interview přiznal, že se vyskytl případ účelového trestního stíhání,“ uvedl v dalším rozhovoru pro iDnes.cz Babiš.

Nejvyšší státní zástupce však na Babišovu hru odmítl přistoupit a řekl, že objednávka trestního stíhání v České republice není možná. „Dokument jsem neměl k dispozici, a nemohl jsem se s ním tedy seznámit. Ohledně možnosti či nemožnosti tzv. trestního stíhání „na objednávku“ mohu pouze odkázat na to, co jsem již sdělil ve svém vyjádření ze dne 10. května 2019,“ řekl pro Echo24 Pavel Zeman.

„V obecné rovině mohu sdělit, že Česká republika je právním státem, kde orgány činné v trestním řízení dodržují zákony, a dojde-li, čistě ojediněle, k nějakému excesivnímu jednání, pak na to orgány činné v trestním řízení reagují, jak již v minulosti osvědčily v případech trestního stíhání i odsouzení lidí z vlastních řad,“ uvedl Pavel Zeman v prohlášení. „Z tohoto pohledu tedy mohu zásadně vyloučit, že lze v České republice beztrestně objednat trestní stíhání,“ dodal Zeman.

Babiš se analýzou neustále ohání, protože podle něj obhajuje jeho verzi, podle které je kauza Čapí hnízdo politickým procesem. Premiér také už dříve avizoval, že ze své funkce neodstoupí, ani kdyby ho státní zástupce v případu obžaloval. Babiš to prohlásil na konci dubna letošního roku, kdy policie navrhla premiéra obžalovat v kauze možného dotačního podvodu za 50 milionů korun. Den poté oznámil, že se novou ministryní spravedlnosti stane Marie Benešová, která nahradila Jana Kněžínka.

Po oznámení výměny začaly spekulace, zda se nová ministryně pustí do odvolání šéfa žalobců Pavla Zemana. Podle sociální demokracie, která je součástí vládní koalice, by však hlasování o Pavlu Zemanovi bylo posledním v nynějším kabinetu Andreje Babiše. „Na toto bude sociální demokracie velice citlivá. Pokud by se mělo hlasovat o odvolání nejvyššího státního zástupce, tak to bude poslední hlasování této vlády. Pro nás by to byl důvod z vlády odejít,“ řekl šéf ČSSD Jan Hamáček. „Věřím však, že platí ujištění našich partnerů, podle kterých k tomu nedojde,“ dodal.

Kauza Čapího hnízda

Společnost Farma Čapí hnízdo, tehdy ještě pod názvem ZZN AGRO Pelhřimov, patřila Agrofertu. V prosinci 2007 se firma přeměnila na akciovou společnost s akciemi na majitele. V létě 2008 získala evropskou dotaci v programu pro malé a střední podniky, na kterou by jako součást Agrofertu neměla nárok. Po několika letech se společnost vrátila pod Agrofert.

Babiš vlastnil Agrofert do předloňského února, následně jej vložil do svěřenských fondů. V roce 2016 řekl ve Sněmovně, že Čapí hnízdo vlastnily v době získání evropské dotace jeho dvě dospělé děti a bratr jeho partnerky.

V kauze byl původně stíhán i první místopředseda ANO Jaroslav Faltýnek. Státní zástupce však následně vyhověl jeho stížnosti a obvinění zrušil.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Kdyby bylo zavedeno, sladil bych funkční období žalobců se soudci, řekl Pavel Zeman

Zásadně vylučuju, že lze v Česku beztrestně objednat trestní stíhání, říká šéf žalobců Zeman

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články